ALARM SMOGOWY W POLSCE. CZY MIESZKAŃCY POWIATU POWINNI SIĘ BAĆ?

W Łodzi, Warszawie, Katowicach i kilku innych miastach w Polsce obowiązuje alert smogowy. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w naszym regionie.

Alert smogowy wprowadzono w wielu miastach na południu Polski. To właśnie tam normy zanieczyszczeń powietrza zostały znacznie przekroczone. Przede wszystkim dotyczy to stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Najgorzej jest na Śląsku, ale także m.in. w Krakowie, Kielcach, Łodzi czy Poznaniu. W wielu miastach, normy pyłów zostały przekroczone o 1400, a nawet ponad 2000 procent.
Smog, który dusi mieszkańców południowej Polski, powstaje głównie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Te wytwarzane są ze spalin samochodów, a także przez ogrzewanie domów szkodliwym dla środowiska opałem.

W Gryficach, w sezonie grzewczym często wznosi się ku niebu ciemny, czasem gęsty i duszący dym. Zdarza się, że zaniepokojeni gryficzanie, przypuszczający, że do pieca trafia niewłaściwy opał, proszą o interwencję strażników miejskich. – W obecnym sezonie grzewczym takich kontroli było około dziesięciu. Podczas żadnej z nich, nie stwierdzono, aby w piecach znajdujących się w posesji palono niedozwolonym materiałem – informuje Mariusz Kmiecik komendant SM w Gryficach.

Tyle tylko, że palenie szkodliwym dla środowiska opałem wcale nie oznacza, ogrzewania mieszkań tzw. śmieciami w postaci plastikowych butelek, czy folii. Oznacza to również palenie dozwolonymi surowcami jak brykiet, węgiel czy miał węglowy. Ten ostatni ma najgorsze parametry spalania i emisji.

Palenie nieodpowiednim materiałem powoduje, że do powietrza przedostają się tlenek węgla i tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami. A te mają szkodliwy wpływ zarówno na środowisko, jak i nas samych. Sposobem na walkę ze smogiem jest m.in. wymiana starych pieców grzewczych na nowoczesne i ekologiczne. Jednak te są drogie i nie każdy może sobie na taki piec pozwolić.

Smogowy alert w Polsce ma obowiązywać jeszcze przez co najmniej dwa dni. A jak na tej mapie wypada nasz region? Według Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska w Szczecinie nie występuje tu zagrożenie wystąpienia smogu. To oznacza, że na terenie naszego województwa w tym także powiatu gryfickiego, powietrze jest czyste.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia