DEKOMUNIZACJA ULIC – KTÓRE NAZWY ULIC TRZEBA BĘDZIE ZMIENIĆ?

Mimo że 28 lat temu w Polsce został obalony komunizm, to do tej pory jest jeszcze wiele pozostałości po radykalnych lewicowych rządach. Tak jest, chociażby w Trzebiatowie, gdzie ulic noszących nazwę na cześć polskich działaczy komunistycznych jest jeszcze kilka. Sprawdziliśmy, jak sprawa wygląda w gminach naszego powiatu?

Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 roku, ogłoszona 1 czerwca 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, przygotowana przez senatorów PiS nakłada obowiązek zmiany, m.in. nazw ulic, które symbolizują ustrój komunistyczny bądź inny ustrój totalitarny. Termin na dokonanie zmian to 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
W Trzebiatowie istnieje konieczność zmiany nazwy m.in. ulic: Marcelego Nowotki i Mariana Buczka. Proponowane nowe nazwy to: ul. Wspólna dla ul. Mariana Buczka, ul. Szafirowa dla ul. Marcelego Nowotki.
Mieszkańcy gminy mogą mieć wpływ na powyższe zmiany. Propozycje nowych nazw ulic będą przyjmowane do dnia 31 stycznia 2017 r. Można składać je pisemnie w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie, bądź wysyłać pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@trzebiatow.pl.
Problemu z dekomunizacją ulic nie ma w pozostałych gminach powiatu gryfickiego. Zarówno w Płotach, Gryficach, Rewalu, Karnicach, jak i Brojcach, kwestia zmiany ulic została rozwiązana już dawno.
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia