Droga Trzebiatów – Płoty do przebudowy. Wiemy, co się zmieni

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 109 na odcinku Trzebiatów – Płoty. W ramach inwestycji, modernizacji poddany zostanie szlak o długości blisko 25 km. Całość ma być zakończona do 30 września 2019 roku.

Zadanie, które realizowane będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-20 rozpocznie się na wylocie drogi wojewódzkiej nr 109 z Trzebiatowa w kierunku Gryfic - w miejscu, w którym zakończyła się realizowana w ramach RPO WZ na lata 2007-13, budowa ronda stanowiącego element obwodnicy Trzebiatowa.

- Odcinek szlakowy przewidziany do przebudowy ma 24,8 km długości. Istniejąca tu nawierzchnia jest spękana, ma liczne ubytki i odkształcenia. Na odcinku szlakowym pobocza są zawyżone, co utrudnia odprowadzenie wody z jezdni, a istniejące rowy są zamulone. Na wielu odcinkach brakuje rowów odwadniających, a w miejscowościach – kanalizacji deszczowej. Droga, która aktualnie ma szerokość 6,8 do 7,7 m, zostanie na całej długości poszerzona do 7 metrów – informuje na swojej stronie internetowej ZZDW w Koszalinie. - W miejscowościach szerokość jezdni nie powinna być mniejsza niż 6,5 m przy zastosowaniu elementów spowolnienia ruchu – wysp rozdzielających pasy ruchu. Przebudowane zostaną również skrzyżowania, istniejące zjazdy i zatoki autobusowe. W miejscowościach powstaną nowe albo zostaną przebudowane istniejące chodniki, ciągi pieszo- rowerowe i zatoki autobusowe.

Na przeznaczonym do przebudowy odcinku drogi zaprojektowano 15 nowych przepustów. W ramach inwestycji wyremontowany zostanie też most w Górzycy. Przebudowa nie będzie obejmowała 2-kilometrowego przejścia przez Gryfice.

Duże zmiany w ramach modernizacji czekają mieszkańców Kłodkowa. Tu ruch rozdzielony zostanie na dwie jednokierunkowe nitki prowadzące po dwóch stronach miejscowego kościoła.
Z kolei na skrzyżowaniu do Zielina zaplanowano dodatkowy lewoskręt, a w miejscowości Górzyca zaprojektowano wyniesienie chodnika, który biegnie skrajem lasu, poniżej poziomu jezdni. Roboty ziemne polegające na podniesieniu terenu prowadzone też będą w samych Gryficach. Te wykonane zostaną w obrębie dawnego przejazdu kolejowego, tak by zlikwidować widoczną na zdjęciu nieckę.

Warto pamiętać, że na odcinku Trzebiatów-Gryfice występuje niemal dwa razy wyższy ruch od średniego dla zachodniopomorskich dróg wojewódzkich. W ciągu doby przejeżdża tędy około 3799 pojazdów, przy czym średnia dla województwa wg ostatniego badania, przeprowadzonego w 2015 r. wynosiła 2358 pojazdów na dobę.

Termin składania ofert mija 5 stycznia przyszłego roku.
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia