Dzień Regionalny, czyli Piękna Nasza Polska Cała

Przedstawienia, degustacja regionalnych potraw i podróż po Polsce – tak minął Dzień Regionalny, który zorganizowany został w Szkole Podstawowej w Cerkwicy.

„Piękna Nasza Polska Cała” - pod takim hasłem w cerkwickiej szkole podstawowej uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście obchodzili Dzień Regionalny, który oprócz promowania piękna naszego kraju, nawiązywał do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wśród zaproszonych gości, których powitała Dyrektor szkoły Pani Halina Maślij, byli m.in. wicestarosta powiatu gryfickiego Ireneusz Wojciechowicz, wójt gminy Karnice Lech Puzdrowski, radni gminy oraz dyrektorzy szkół i instytucji współpracujących.

Dzień Regionalny rozpoczęła część artystyczna, na której nie zabrakło regionalnych piosenek i tańców w wykonaniu uczniów, a wszystko w barwnych strojach, charakterystycznych dla prezentowanych krain geograficznych. Uczestnicy uroczystości mogli poznać sporo ciekawostek na temat regionów naszej pięknej Ojczyzny, między innymi o tradycjach, najpiękniejszych miejscach i potrawach.

Po klimatycznej uczcie duchowej nie zabrakło czegoś dla ciała. Zaproszeni goście udali się na 24 już Kiermasz Surówkowy, który jest wieloletnią tradycją szkoły w Cerkwicy. To tutaj można było skosztować regionalnych smakołyków, na przykład rogali marcińskich, które dotarły prosto z Poznania, czy klusek śląskich z roladą i modrą kapustą, babki ziemniaczanej i wielu innych potraw.

Nie zabrakło też podróży po Polsce, a dokładnie po salach lekcyjnych przygotowanych przez nauczycieli i uczniów. Byli kapitanowie pływający po dalekich morzach, rybacy z Pomorza, górnicy ze Śląska, pszczelarz z Podkarpacia, koronki z Koniakowa, zastawa z Chodzieży, łowickie obrusy, wycinanki i wiele, wiele innych ciekawych eksponatów.

Miłośnicy staroci mogli nacieszyć oczy okazałą wystawą starych rzeczy codziennego użytku. Uroczystość była jednym z działań realizujących program patriotyczny w szkołach „Niepodległa”.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia