Kolejne przypadki oszustw na wnuczka i policjanta.

Oszuści metodą na wnuczka i policjanta powracają. Kolejne przypadki wyłudzeń w ten sposób odnotowano w ostatnim czasie w naszym regionie. Policja przestrzega i radzi jak nie dać się oszukać.

Choć ta metoda wyłudzeń jest znana od wielu lat, to wciąż wielu daje się na nią nabrać. Oszustwa na tzw. wnuczka i policjanta odnotowano ostatnio na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jak działają?
- Sposób jest podobny. Najpierw wykonują telefon, podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że ona go nie poznaje, a następnie proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Oszuści są bezwzględni, umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać, jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby – informuje policja.

Zazwyczaj ofiara informowana jest przez oszusta, że pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, na zakup samochodu albo wakacji w promocyjnej cenie. Z reguły sprawcy starają się wywrzeć presję czasu na osobie starszej, straszą konsekwencjami prawnymi, a jeśli otrzymają pieniądze, kontakt się urywa. W takich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność.

Jak nie dać się oszukać? Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto próbuje się podszywać pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań, nie informujmy przez telefon o ilości posiadanych pieniędzy w domu lub na koncie bankowym. Każdą tego typu informację należy sprawdzić np. skontaktować się z kimś z rodziny i ustalić, czy osoba, która prosi nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje Należy też pamiętać, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą o przekazanie jakiejkolwiek gotówki.

- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, poinformujmy o podejrzanym telefonie kogoś z bliskich lub po prostu zadzwońmy na policję pod nr 997 – informuje oficer prasowy gryfickiej policji.

Chrońmy osoby starsze. Policja zwraca się z apelem do osób starszych oraz do osób młodych, aby zwracały uwagę swoim rodzicom i dziadkom na to, że są osoby, które mogą wykorzystać ich życzliwość. Pamiętajmy także o osobach starszych, szczególnie mieszkających samotnie. Zachowanie czujności i ostrożności pomoże uchronić nas przed oszustwem.
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia