Kto okrada kolejkę wąskotorową? To nie pierwszy raz!

W zeszłym tygodniu, pomiędzy 12-16 lutego 2018 r., na linii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej dokonano kradzieży metalowych elementów mocujących szyny. Śledztwo w tej sprawie prowadzi rewalska policja.

Kradzież metalowych elementów torowiska miała miejsce na trasie pomiędzy Karnicami a Paprotnem, na odcinku o długości ok. 500 metrów. Na miejscu zdarzenia pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej stwierdzili brak elementów mocowania szyn: 33 stalowych podkładek, o wymiarach:29x16 cm oraz 180 śrub o długości 19 cm (elementy widoczne na zdjęciach).

- Niestety to nie pierwszy raz, kiedy giną elementy linii kolejowej - mówi mistrz-maszynista Wiesław Kościelny - pracownik kolei wąskotorowej z ponad 40-letnim stażem.  - Przed trzema laty, pod koniec lutego, na tym samym odcinku łupem złodziei padły prawie 4,5 tony elementów mocujących, a straty, związane z odtworzeniem linii kolejowej wyniosły ok. 60 tys. zł.- dodaje maszynista.

Początek roku to sezon aktywności złodziei linii kolejowych. Ostatnia kradzież, pomimo, że nie największa, jaka zdarzyła się na trasie nadmorskiej wąskotorówki, tak samo zagraża bezpieczeństwu pasażerów i obsługi pociągu. Przerwa w regularnych kursach nie oznacza wcale, że Nadmorska Kolej Wąskotorowa w ogóle nie jeździ, zdarzają się bowiem kursy specjalne i wynajęcia pociągów w okresie zimowym i wiosennym. W tym roku 2 kursy czarterowe zaplanowane zostały na 8-9 marca, zatem na naprawę torowisk pracownikom Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej nie pozostało już zbyt wiele czasu.

O kradzieżach elementów torowisk w naszym kraju słyszy się od lat i niestety, nie ma sprawdzonego sposobu na to, by im zapobiec. Stalowe podkładki i  śruby, a czasem nawet kilkumetrowe szyny i elementy trakcji elektrycznych padają łupem zorganizowanych grup przestępczych oraz bezrobotnych, parających się zbieraniem złomu. Najgorsze jest jednak to, że dla paru złotych zysku złodzieje gotowi są doprowadzić do tragicznej w skutkach katastrofy w ruchu lądowym, za co, zgodnie z art. 173 § 1. kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Dlatego też władze kolejki za naszym pośrednictwem chcą uczulić wszystkich świadków tego przestępczego procederu, jak również pracowników skupów złomu, by nie byli obojętni i zgłaszali do organów ścigania o przypadkach bezmyślnego rozkradania linii kolejowych.

Informacje dotycząc kradzieży prosimy przekazywać pod nr tel. 91 38 42 235,  bądź skontaktować się z komendą policji w Rewalu.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia