Marszałek proponuje: 300 tys. złotych dofinansowania in vitro

300 tys. złotych – to kwota, jaka mogłaby zostać przeznaczona na program in vitro w zachodniopomorskim. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego mogłaby trafić do par mieszkających w gminach, które w tym roku uruchomią na swoim terenie takie przedsięwzięcia.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz proponuje wsparcie realizacji programów in vitro na Pomorzu Zachodnim. Z pomocy mogłyby skorzystać pary z tych gmin, które jeszcze w tym roku zdecydują się na udział w akcji. Na ten cel zarezerwowano już 300 tys. zł. Projekt uchwały skierowano do radnych województwa, a jeszcze przed wakacjami powinien się nim zająć Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego.

– Wiemy, że zachodniopomorskie samorządy szykują się do wdrożenia programu in vitro. Słyszymy m.in. o działaniach w Koszalinie czy Szczecinku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym chcemy finansowo wspomóc te starania, tym bardziej że procedury związane z certyfikowaniem przedsięwzięcia należą do czasochłonnych i nie są proste. Wybrany na tym etapie przez nas wariant wsparcia pozwoli, w przypadku startu programu, przekazać zainteresowanym samorządom środki sprawnie i skutecznie – przyznaje zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Niepłodność to narastający problem zdrowotny i społeczny, którego skala systematycznie wzrasta, obejmując coraz większą część populacji. Zwiększenie dostępności do zaawansowanych metod leczenia niepłodności stanowi istotne i ważne działanie nie tylko zdrowotne, ale i społeczne. To główne powody opracowania dokumentu „Pomoc finansowa dla jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa zachodniopomorskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro)”, który 23 kwietnia 2018 r. przyjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia