Medal „Pro Patria” dla gryficzanina

Andrzej Chmielewski został uhonorowany medalem Pro Patria. Uroczystość wręczenia odznaczenia miała miejsce podczas gali „Wolnych ludzi nic nie złamie”, w Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Gryficzanin znalazł się wśród tegorocznych wyróżnionych medalem Pro Patria. Wręczenie odznaczenia odbyło się w piątek 9 lutego br., w czasie gali „Wolnych ludzi nic nie złamie” zorganizowanej przez Kwartalnik Wyklęci, Wydawnictwo Miles, Fundację Kwartalnika „Wyklęci” oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medale Pro Patria otrzymują osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

Z wnioskiem o nadanie medalu dla Andrzeja Chmielewskiego wystąpił minister Jan J. Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który podczas wręczania medali podkreślił, że otrzymali je przedstawiciele różnych pokoleń ci, którzy czynnie walczyli i byli represjonowani, a także ich potomkowie i bliscy.

Obok gryficzanina medale otrzymali żołnierze AK i działacze antykomunistyczni: mjr Stanisław Władysław Szuro, por. Wacław Szacoń oraz Izabella Bukowska, Cezary Franczak (wnuk sierżanta Józefa Franczaka „Lalka” ostatniego z żołnierzy wyklętych), Jadwiga Klimonda, Gabriel Kubacki, Maria Wanat.

Dla Andrzeja Chmielewskiego, medal Pro Patria jest dużym wyróżnieniem i docenieniem tego, co stara się robić, aby kultywować pamięć o żołnierzach wyklętych. I choć od dawna już nie mieszka on w Gryficach, to miasto te jest mu wciąż bliskie. - Zawsze podkreślam, że pochodzę z Gryfic. Jestem z tego dumny, a Gryfice mam cały czas w sercu, wspomnieniach, snach. Tutaj zostałem ukształtowany przez rodziców, a przede wszystkim przez moją babcię Konstancję z Józefowiczów Chmielewską, zesłańca Sybiru na kochającego Ojczyznę Polaka, patriotę, tradycyjnego rzymsko-katolika, antykomunistę. Ukształtowali mnie także nauczyciele historii ze Szkoły Podstawowej nr 3, której jestem absolwentem, a w znacznym stopniu przez nieżyjącego profesora historii z LO Chrobrego Kazimierza Szczygła – mówi Andrzej Chmielewski, który pisał m.in. w Kwartalniku Wyklęci o działającej w Gryficach w latach 50. w LO Bolesława Chrobrego, antykomunistycznej organizacji Związek Młodych Polskich Patriotów.

W piątkowej gali oprócz wyróżnionych medalem, udział wzięli także kawaler orderu Virtuti Militari 95-letniego płk Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy”, profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, Tadeusz Płużański, publicysta, szef publicystyki TVP Info, Prezes Fundacji "Łączka", dzieci, wnukowie i rodziny Żołnierzy Wyklętych m.in. płk. Łukasza Cieplińskiego, Józefa Franczaka oraz Konrad Łęcki reżyser filmu "Wyklęty", aktor Dariusz Kowalski oraz dowódcy i żołnierze Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, a także środowiska i osoby kultywujące pamięć o żołnierzach wyklętych z całego kraju. Galę zakończył koncert bardów niepodległości Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia