Nie ma chętnych na przygotowanie wyborów samorządowych

Do 16 kwietnia trwa nabór na urzędników wyborczych. W powiecie gryfickim potrzeba 9. Jak dotąd do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie nie wpłynęło ani jedno zgłoszenie.

Już po raz kolejny PKW przedłużyła termin naboru na urzędników wyborczych. Powód? Brak chętnych osób, które miałyby w poszczególnych gminach zorganizować wybory. Dotąd za ich przygotowanie odpowiadał wójt, burmistrz czy prezydent i jego urzędnicy. Nadzorem wyborów zajmował się specjalnie powołany pełnomocnik. Teraz te zadania mają przejąć urzędnicy wyborczy, ale tych wciąż nie ma.

W gminach na terenie powiatu gryfickiego potrzeba w sumie 9 urzędników. Po 2 w gminach Gryfice, Trzebiatów i Płoty oraz po jednym w Brojcach, Karnicach i Rewalu. Tymczasem do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie nie wpłynęło jeszcze żadne zgłoszenie. Problem ten dotyczy całego kraju. 

Jak informuje redakcję SuperPortalu24 Waldemar Gorzycki dyrektor Delegatury KBW w Szczecinie powodów, dla których nie ma chętnych na stanowisko urzędnika wyborczego, jest wiele. Przede wszystkim takim urzędnikiem może być osoba, która na co dzień pracuje, w administracji samorządowej lub rządowej. Taka osoba nie może organizować wyborów na terenie gminy, w której mieszka czy pracuje. To z kolei oznacza liczne dojazdy do gminy, w której będzie odpowiadać za wybory. 

Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Otrzyma on wynagrodzenie, które wynosić będzie 4 473,55 złotych i ma być ono „proporcjonalne do czasu realizacji zadań".

Termin naboru na urzędników przedłużono do 16 kwietnia. Chętni mogą zgłaszać się do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie.

Więcej informacji w sprawie naboru: https://szczecin.kbw.gov.pl/337_Wydarzenia/1/24263_INFORMACJA_O_ZASADACH...

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia