Skarbówka wydłuża akcję szkoleniową dla mikroprzedsiębiorców pt. „Wtorki z JPK”

Urząd Skarbowy w Gryficach wydłuża spotkania informacyjne dla mikroprzedsiębiorców dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT- JPK_VAT. Nowa, uproszczona struktura obowiązywać zacznie w styczniu 2018 roku.

Listopadowe spotkania informacyjne dla przedsiębiorców dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT- JPK_VAT cieszyły się dużym zainteresowaniem. W związku z tym Urząd Skarbowy w Gryficach wydłuża spotkania także o następny miesiąc. Kolejne odbywać się będą we wtorki 5, 12 i 19 grudnia o godzinie 13:00.

Uproszczenia zostały wprowadzone w wyniku konsultacji podatkowych przeprowadzonych z przedsiębiorcami.

- Polegają na ograniczeniu liczby obowiązkowych pół do wypełnienia m.in. w części dotyczącej danych adresowych podmiotu, który składa JPK_VAT. Uporządkowane zostanie też oznaczanie kolejnych plików, które przesyła się za ten sam okres. I tak pierwszy JPK_VAT składany za dany okres, według nowej struktury w polu „cel złożenia" będzie zawierać oznaczenie „0". Pierwsza korekta będzie mieć oznaczenie „1", a następne – będą kolejno numerowane. Nie będzie przy tym możliwe przesłanie JPK_VAT, oznaczonych jako 0, 1, 2 itp., więcej niż jeden raz za dany okres (co wcześniej mogło się zdarzyć) – informuje Małgorzata Brzoza rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

1 stycznia 2018 r. w strukturze JPK_VAT pojawi się też dodatkowe, nieobowiązkowe pole „adres e-mail" w danych nagłówkowych. To również wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Ułatwi to szybki kontakt z podatnikiem, kiedy administracja skarbowa znajdzie niezgodności w złożonym JPK_VAT. Wysłanie powiadomienia pozwoli przedsiębiorcom na korektę rozliczenia bez konsekwencji oraz bez potrzeby bezpośredniej wizyty w urzędzie skarbowym.

Nowy schemat JPK_VAT został opublikowany na stronie Krajowej Administracji Skarbowej. Zobacz też stronę o Jednolitym Pliku Kontrolnym na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia