STRAŻACY PRZESTRZEGAJĄ I APELUJĄ O NIE WYPALANIE TRAW

To szybki i niebezpieczny sposób na wiosenne porządki. Wypalanie traw, choć jest prawnie zabronione, to wciąż popularne. W minionym roku strażacy z powiatu gryfickiego do palących się łąk i pól wyjeżdżali aż 238 razy. Od stycznia 2017 - 11 razy. Niechlubnym rekordzistą jest gmina Trzebiatów.

Od wielu lat przełom zimy i wiosny, to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw, łąk i nieużytków. Powodem jest bezmyślne wypalanie traw i pozostałości roślinnych. W całym 2016 roku na terenie powiatu gryfickiego strażacy interweniowali aż 238 razy, co stanowiło 23% wszystkich interwencji.

W minionym roku najwięcej związanych z wypalaniem traw i upraw odnotowano w gminie Trzebiatów – 97. W gminie Gryfice było ich 60, w gminie Brojce 39, a w gminie Płoty 21, w gminie Karnice 19 i 2 interwencje w gminie Rewal.
Od początku 2017 roku strażacy do pożarów wywołanych wypalaniem i podpalaniem traw wyjeżdżali już 11 razy. Najwięcej interwencji było w gminie Trzebiatów – 4, 3 w gminie Karnice, 2 pożary w Brojcach i po 1 w gminach Gryfice i Rewal.
Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie. Wśród nich są zarówno podpalacze, jak i przypadkowe osoby, w tym strażacy. Bo ogień to żywioł, przez który cierpią wszyscy, w tym zwierzęta, wody i powietrze.
Wypalanie traw jest niedozwolone, o czym mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z pózn. zm.). Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami, bo zgodnie z Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Rozpalanie ogniska zabronione jest także w lasach i na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo.
Kto złamie te przepisy, musi liczyć się z naganą, karą grzywny w wysokości od 20 do 5000 tys. złotych, a nawet karze pozbawienia wolności do lat 10.
W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do ich utrzymania zgodnie z normami tzn. w dobrej kulturze rolnej - art. 7 ust. 1 pkt 2a Ustawa z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2008 r. Nr 170, poz. 1051 z późn. zm.).
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia