To ważny dzień w kalendarzu

Każdego roku w trzeci czwartek listopada cały świat obchodzi Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Tego dnia każdy, kto na co dzień żyje w szponach tego nałogu namawiany jest do tego, by choćby na jeden dzień zaprzestał palenia papierosów. W Polsce problem palenia tytoniu wciąż jest niezwykle aktualny –każdego dnia po papierosa sięga co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta.

Palacze papierosów to grupa, wśród której obserwowane jest występowanie trzech groźnych chorób: raka płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) i zawału serca przed 50 rokiem życia. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia tytoniu na całym globie umiera 5 milionów ludzi. Są to zgony przedwczesne, które nie miałyby miejsca, gdyby nie tytoń. Ponadto, liczba ta rośnie w zatrważającym tempie.

Istnieje cała gama powodów, dla których warto pozbyć się tego szkodliwego nawyku. Główną zaletą jest fakt, że u osoby, która rzuciła palenie zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na którąś z powodowanych przez tytoń chorób. Osoba, która przestanie zatruwać swój organizm szybko dostrzeże, że poprawiła się jej kondycja fizyczna, a nawet psychiczna, wzrośnie także wydolność organizmu. Ponadto, wyostrzy się odczuwanie smaków i zapachów. Ważnym aspektem (zwłaszcza dla kobiet) jest fakt, że poprawi się kondycja skóry, włosów i paznokci. Zaoszczędzone pieniądze umożliwią realizację odkładanych marzeń, a rzucenie palenia sprawi ogromną satysfakcję.

Rzucanie palenia może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego potrzebna może być pomoc specjalistów. Fachowe doradztwo prowadzi na przykładdziałająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku, w godzinach: 11.00-19.00. Numer telefonu, pod który mogą dzwonić potrzebujący to: 801 108 108. Informacje na temat metod rzucania palenia można znaleźć także na stronie: www.jakrzucicpalenie.pl.Nie zwlekaj i zrób coś dla siebie!

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia