Widzisz barszcz Sosnowskiego? Poinformuj o tym urzędników 

Trwa sezon wegetacji barszczu Sosnowskiego. W związku z tym gryficki Urząd Miejski w Gryficach prosi o ostrożność i zgłaszanie podejrzanych roślin do urzędników.

Urząd Miejski w Gryficach ostrzega przed kontaktem z barszczem Sosnowskiego. Ta niezwykle niebezpieczna roślina, zwana także „Zemstą Stalina”, jest właśnie w stanie wegetacji. W gminie barszcz Sosnowskiego występuje na 27 arach.

Kaukaskie barszcze to największe rośliny zielne na świecie. Zazwyczaj osiągają wysokość ok. 3 m. Bywają jednak okazy, które dorastają nawet do 4-5, a nawet więcej metrów.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego jest bardzo groźny. Włoski na łodygach i liściach wytwarzają substancję parzącą. To działanie nasila się w momencie słonecznej pogody, wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Wtedy toksyczne związki wydostają się z rośliny w postaci lotnej, a następnie osiadają na skórze, powodując zmiany w obrębie skóry, które z kolei zamieniają się w bąble, a później w bardzo bolesne, trudno gojące się i pozostawiające ślady, owrzodzenia. W niektórych przypadkach silnie żrący kwas może spowodować poparzenie III stopnia. Czasami wystarczy postać kilka minut nieopodal chwastu, aby silnie podrażnić sobie drogi oddechowe.

Na przełomie wiosny i lata, gmina Gryfice walczy z barszczem stosując zabiegi, w formie mechanicznej i chemicznej. Mieszkańcy o zagrożeniach wynikających z kontaktu z rośliną mogą dowiedzieć się ze specjalnie przygotowanej i wydanej przez urząd ulotce.

Osoby, które znają stanowisko występowania barszczu Sosnowskiego, proszone są o zachowanie szczególnej ostrożności i o kontakt na adres gryfice@urzad.eu lub telefonicznie pod nr tel. 91 3853 243, lub 245.


 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia