13 złotych zamiast 15 albo zwalniam cię i zatrudniam Ukrainkę!

2022-04-29 18:16
Redakcja
2022-04-29 18:16

Pojawiają się skargi na nieetyczne zachowanie pracodawców. Dotyczyły one głównie sektora hotelarskiego oraz firm zajmujących się sprzątaniem. Co więcej, w większości przypadków osoby, którym proponowano obniżkę wynagrodzeń zatrudnione były na czarno lub ze sfałszowanymi umowami (umowa na pół etatu, praca na cały etat z wyrównaniem pod stołem). Jak mówi Prezes Małgorzata Marczulewska to przypadki zachowań nieetycznych, które powinny wywołać społeczny ostracyzm wobec nieuczciwych pracodawców.

 

Pracownicy są szantażowani, że będą zastępowani osobami z Ukrainy. „13 złotych za godzinę zamiast 15. Sytuacje skandaliczne”

Nadpodaż pracowników z Ukrainy – szczególnie kobiet – może być dla niektórych nieuczciwych pracodawców pokusą, by dokonywać kontrowersyjnych ruchów kadrowych. W ostatnich dniach do naszego stowarzyszenia docierają wiadomości od pracownic np. sektora hotelarskiego czy gastronomii, którym grozi się zwolnieniem z pracy lub obniżeniem pensji, bo „na ich miejsce są Ukrainki gotowe do pracy”. – To sytuacje skandaliczne i nigdy nie powinny mieć miejsca. Pokazują brak szacunku pracodawcy do pracownika, ale są także generatorem niechęci Polaków do osób z Ukrainy, które przyjmują obecnie każdą pracę, bo po prostu potrzebują pieniędzy. Spodziewam się, że takich „pato-zatrudniających” będzie w tym sezonie zdecydowanie więcej. Sytuacje, które zostały nam zgłoszone zostały skierowane do prawników stowarzyszenia – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.

Marczulewska: „Renesans biznesowego kombinowania”

    Wiadomości o tym, że pracodawcy grożą pracownikom zwolnieniem i zastąpieniem przez osoby z Ukrainy otrzymaliśmy w ciągu miesiąca kilka. Jedna z nich dotyczyła gastronomii, gdzie pracownicy kuchni otrzymali informacje, że ich wynagrodzenia zostaną obniżone od maja, a jeżeli im się nie podoba to na ich miejsce jest już grupa kelnerek i pomocy kuchennych spoza Polski. Druga wiadomość, która jest warta odnotowania to informacja od pracownic hotelu pracowniczego w Szczecinie. Ekipa sprzątająca miała mieć obniżone wynagrodzenie z 15 do 13 złotych za godzinę.

  - Oczywiście żaden szanujący się i swoich pracowników przedsiębiorca nie dokonuje takich działań. Tutaj mamy prawdziwy renesans biznesowego kombinowania, by przyciąć pracowników na wynagrodzeniu lub zatrudniać jak najwięcej osób jak najniższym nakładem finansowym. Z wiadomości które otrzymaliśmy wynika, że pracodawca oczekuje cięższej pracy za niższe pieniądze i czuje się pewnie, bo osoby, które zatrudnia czują, że mogą rzeczywiście szybko zostać zastąpione innymi pracownicami – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.

    – Inna sprawa to fakt, że pracownice hotelu pracowniczego zatrudniane były na czarno. Konkluzja jest więc oczywista: nie mogą się sprzeciwić i muszą robić dokładnie to, co rozkazuje im szef-kombinator. W przypadku braku rąk do pracy to pracownicy dyktują warunki, gdy nagle pojawia się nadpodaż gotowych do pracy kobiet sytuacja się diametralnie zmieniła – mówi szefowa stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Krytyka, a nawet ostracyzm. Gospodarka powinna aktywnie reagować na przypadki oszukiwania pracowników

   Jak wyjaśnia Małgorzata Marczulewska takie sytuacje powinny być eliminowane przez instytucje kontrolne np. inspekcję pracy i odpowiednio piętnowane społecznie. Jak dodaje prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom konsekwencje nieuczciwego zachowania pracodawców będą bardzo poważne.

  - Takie dyscyplinowanie: „masz lepiej pracować, bo wezmę Ukrainkę” czy „obcinam Ci pensje, bo Ukrainki biorą mniej” w oczywisty sposób buduje antagonizmy między pracownikami z Polski, a uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Tylko ostra krytyka, a może nawet ostracyzm wobec takich pracodawców może ustrzec nas przed poważnymi reperkusjami społecznymi, gdy to pracowników z Ukrainy będzie się winić np. o obniżenie poziomu wynagrodzeń czy konkurencyjności Polaków na rynku pracy – mówi Małgorzata Marczulewska.

  Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom  na najbliższy czas planuje wydanie publikacji informacyjnej dla osób z Ukrainy jak rozpoznać uczciwego pracodawcę. – Uchodźcom wojennym brakuje wiedzy ile wynosi płaca minimalna w Polsce i jakie konsekwencje grożą za pracę na czarno. Spodziewam się, że pod tym względem przed nami bardzo pracowity czas. Uchodźcy wojenni w Polsce szukają pracy na szybko i to powoduje, że są narażeni na oszustwa – mówi Prezes Marczulewska.

Komentarze (15)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

29.04.2022 19:40

Bambry znad morza nigdy się nie naucza żeby szanować pracowników.Poki niebylo maketow sklepikarze robili co chcieli ale dostali po tyłku.pora się wziąść za hotelarzy

Ręka noga mòzg na ścianie

odpowiedz
29.04.2022 19:59

Pamiętaj pracodawco. Masz czas 7 dni na zgłoszenie pracownika do zusu na ubezpieczenie inaczej to ciebie pracownik zgłosi do inspekcji pracy. Takim pseudopracodawcom tylko łapki połamać przy samej d....

Tomek

odpowiedz
29.04.2022 20:23

podać kto to taki i nie korzystać z usług nie kupować .. niech upadnie ...

KRZYSZTOF

odpowiedz
29.04.2022 20:26

A polacy często pracują za 14 zł na godzinę. I wszystko ok A gdzie inspekcja pracy ? Bo według prawa 18 zł ma być. To są zachodnie firmy praca jak w obozie .

Mir

29.04.2022 20:26

14zl?dobre sobie. Ja w tamtym roku miałam 10 za h, nie było nic innego to poszłam, oczywiście w miesiącu wolne tylko niedziele. Więc 4 dni a reszta zapier.. Za najniższa krajowa, i tłumaczenie że nie da rady te 15zlmdac bo mu ciężko., no i teraz sam zasuwa. Baj baj

Lena

29.04.2022 20:26

19.70 zł to stawka godzinowa brutto,na rękę 13.91 zł.

Dramat

odpowiedz
29.04.2022 22:58

A niech bierze tych Ukraincow I Ukrainki, tylko jak sobie porówna jakość pracy, to zaplacze za Polakiem. Nie jestem do nich nastawiony negatywnie, ale dla to lenie za którymi trzeba chodzić I pokazywać palcem. Bo inaczej by sobie chętnie leżeli.

Huhuczka

odpowiedz
29.04.2022 19:40

Przyjżyjcie się wszystkim prywaciarzom

Mieszkaniec

odpowiedz
29.04.2022 21:27

Tak się dzieje od dawna nie od miesiąca nad sektorem prywatnych firm nie ma nadzoru kontroli pracownicy są na gminie oszukiwani na zatrudnieniu i kasie

koko

29.04.2022 21:27

Tak było ,jest i będzie- bo kontrole są zapowiadane, dotyczy całego kraju.

30.04.2022 10:10

Problem należy zgłaszać do Pana Posła Łąckiego, jest pracodawcą i doskonale rozumie pracowniczą dolę, na pewno pomoże.

Wiera

30.04.2022 10:10

Nie dość że nie pomoże, to sam wykręca podobne tuskowe numery jak w artykule. Popytajcie ludzi z Rewala !

do L

30.04.2022 10:10

Łłacki zapłaci po 5 złotych/h albo wcale

KRZYSZTOF

odpowiedz
30.04.2022 09:25

Nam dają zawsze mniej . I nikt o tym nie mówi A wy widzicie tylko Ukrainę 🤪 . W naszym kraju jesteśmy niewolnikami . Od wielu lat i wszystko ok . Nie dla dzieci 500 + I tak cały czas . Unia i Niemcy . A faszyści niemieccy dalej to samo . Anty polskie germany.

Bnb

odpowiedz
30.04.2022 08:13

A jak mówiłem, że tak będzie to nie wierzyli mi. Będzie jeszcze gorzej.