Anna Seniuk z „Księgą ziół” oraz improwizowane spektakle dla dzieci i dorosłych! [ZAPOWIEDŹ]

2023-08-13 14:39
Karol Szumny
2023-08-13 14:39

Wioska Artystyczna Janowo przygotowała wiele atrakcji dla małych i dużych. Sprawdź, co przed nami.

ZDJĘCIE 1 z 4

Anna Seniuk z „Księgą ziół” w Wiosce Artystycznej Janowo

14 sierpnia o godz. 20.15 w Wiosce Artystycznej Janowo pojawi się Anna Seniuk z jej w pełni autorską swoistą wiwisekcją drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Aktorka zabierze publiczność w teatralną i poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem.

W spektaklu, obok fragmentów z „Księgi ziół” Sándora Máraiego, pojawiają się wiersze Zbigniewa Herberta, Małgorzaty Hillar, Ludmiły Marjańskiej, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej i ks. Jana Twardowskiego. Dopełniają one tematycznie wątki poruszane przez aktorkę. Miłość, zdrowie, spokój, teatr, dobre życie – gdzie szukać odpowiedzi na tak ważkie tematy?

Bilety dostępne są bezpośrednio przed spektaklem, jak również w sieci - na stronie janowo.art oraz na platformach: KupBilecik.pl, Biletyna.pl, Bilety24.pl, Kicket.com, Eventim.pl, EmpikBilety.pl i Going.pl.

Artystyczne wakacje na Wybrzeżu Rewalskim

Improwizowanymi spektaklami dla dzieci i dorosłych – bajką „Wymyślanką” oraz przedstawieniem „Impro Atak!” –  zespół łódzkiego Teatru Komedii Impro zainicjował ostatnią odsłonę I Festiwalu Komedii Impro „Mistrzowie riposty” odbywającego się od początku lipca w Wiosce Artystycznej Janowo koło Rewala.

Do tej malutkiej wsi, w  której na stałe zameldowane są jedynie cztery osoby, w lipcu i sierpniu przyjechało w sumie kilkudziesięciu improwizatorów z całej Polski. Przedpołudnia to dla nich wewnętrzne spotkania warsztatowe, a popołudnia i wieczory – spektakle dla publiczności: o godz. 17 bajki, a o godz. 20.15 – komedie. Wszystkie improwizowane, czyli bez ustalonego wcześniej scenariusza.

Tuż przed spektaklem aktorzy nie wiedzą, jakie role przyjdzie im zagrać, i wszystkiego dowiadują się od publiczności. Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego oraz turyści wypoczywający na Wybrzeżu Rewalskim przez całe wakacje mogą zatem nie tylko oglądać sztuki teatralne, ale także je współtworzyć poprzez podrzucanie aktorom pomysłów do realizacji na scenie.

Festiwal „Mistrzowie riposty” rozpoczął się w Janowie 8 lipca. Początkowo widzów bawili aktorzy dwóch grup z Łodzi i jednej z Wrocławia: Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi i O! impro oraz Teatru Improwizacji „irga”. Do końca sierpnia gospodarzami sceny w Janowie są aktorzy łódzkiego Teatru Komedii Impro. – Bardzo się cieszymy, że znowu jesteśmy w Wiosce. Przyjechaliśmy nie tylko z samymi spektaklami, ale także z nową energią! – mówi Maria Gudejko, dyrektor artystyczna Teatru Komedii Impro w  Łodzi. – Pokazujemy przedstawienia, które na co dzień gramy u siebie w Łodzi, czyli na OFF Piotrkowska. To znane już tutejszej publiczności „Gangsterskie porachunki”, „Kryminał improwizowany” i „Historia pewnego zespołu”, czyli nasza komedia muzyczna, która swoją prapremierę, jeszcze pod nazwą „Disco polo, czyli historia pewnego zespołu”, miała w zeszłym roku właśnie tutaj – wylicza Gudejko. I dodaje, że skoro wszystkie przedstawienia są improwizowane, to publiczność za każdym razem zobaczy coś nowego. – Wszystko zależy od tego, jacy widzowie do nas przyjdą, co będą chcieli zobaczyć i jakie sugestie nam dadzą – wyjaśnia.

Nowością zaprezentowaną w  Janowie przez aktorów Teatru Komedii Impro w Łodzi będzie „Komedia romantyczna”. – Jedyne, co wiemy, to to, że rzecz wydarzy się w zakamarkach jakiegoś hotelu, którego nazwę oczywiście wymyślą nasi widzowie – mówi Maria Gudejko. Poza tym pojawi się dużo uczuć i z pewnością będzie zabawnie, ponieważ spektakle improwizowane to przede wszystkim komedie. – My na scenie też się często śmiejemy. Moim zdaniem to największa siła spektakli improwizowanych, że wspólnie możemy się doskonale bawić – dodaje Maria Gudejko. Zaznacza też, że aktorzy nikogo nie wyciągają na scenę na siłę. – Nie ma takich obaw. Jedyne rzeczy, których potrzebujemy od widzów, to kreatywne i często niezwiązane ze sobą fabularnie pomysły.

Tak się dzieje także na bajkach, określanych przez łódzkich improwizatorów jako „(nie tylko) dla dzieci”. Tam milusińscy decydują o tym, co wydarzy się w spektaklu, ale również wcześniej ubierają aktorów, a w trakcie przedstawienia mogą pojawić się na scenie, aby zagrać w wymyślonej przez siebie opowieści. Pomysły bywają czasem szalone! – W jednym z ostatnich spektakli walczyliśmy z tsunami rosołu, który podtapiał nasz piękny kraj – wspomina Gudejko.

I  Festiwal Komedii Impro w  Wiosce Artystycznej Janowo potrwa do 27 sierpnia, kiedy to aktorzy zaproszą na Szalony Spektakl Zamknięcia. Rzecz jasna, improwizowany. Bieżący repertuar najlepiej śledzić na stronie internetowej Wioski Artystycznej Janowo. Bilety dostępne są bezpośrednio przed spektaklami, jak również w sieci - na stronie janowo.art oraz na platformach: KupBilecik.pl, Biletyna.pl, Bilety24.pl, Kicket.com, Eventim.pl, EmpikBilety.pl i Going.pl.

Atrakcje sceniczne dla całej rodziny

Do wtorku 22 sierpnia, w ramach I Festiwalu Komedii Impro „Mistrzowie Riposty” odbywającego się w Wiosce Artystycznej Janowo koło Rewala, mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego i turyści z całej Polski mogą oglądać tworzone na podstawie sugestii widzów przedstawienia – dla dorosłych oraz dla dzieci.

W tych ostatnich spektaklach to milusińscy decydują o tym, co zdarzy się na scenie. - Przed bajką nie wiemy, co zagramy. Mamy jedynie zarys tego, jaki to będzie format i o zapytamy dzieci, ale całe przedstawienie jest w pełni improwizowane - wyjaśnia Natalia Cyran z wrocławskiego Teatru improwizacji „irga”, który w Janowie prezentował m.in. bajki pod ogólnym tytułem „A kto to tutaj mieszka”.

Podczas przedstawień aktorzy nie tylko przyjmują sugestie od młodych widzów, ale też zapraszają ich do aktywnego udziału. - Potrzebujemy ich do wielu rzeczy: żeby wybrały nam stroje, żeby wymyśliły kim będziemy, żeby pomogły zbudować jakieś elementy, no i żeby aktywnie uczestniczyły w całym spektaklu, bo dzięki temu bajka jest niepowtarzalna i dokładnie taka, jaką chcą dzieciaki - mówi Natalia Cyran. I przyznaje, że dzieci są bardzo wymagającymi, ale też bardzo wdzięcznymi widzami. - Po nich od razu wszystko widać - jeśli zaczynają się nudzić, to od razu wiemy, że trzeba zareagować i wprowadzić nowe elementy do spektaklu. Na twarzach dzieciaków widać też taką absolutnie szczerą radość. Kiedy wchodzi jakaś postać, która im się spodoba, to buzie im się momentalnie rozpromieniają - zaznacza.

Dzieci zwykle bardzo chętnie uczestniczą w przedstawieniu i radzą sobie znakomicie. - Na jednej z bajek mieliśmy zadanie, żeby dobro i zło napełniło płuca powietrzem i wygra ten, kto dłużej wytrzyma je wydychając. Zło poradziło sobie całkiem dobrze i przyszedł czas na dobro. Zapytaliśmy dzieciaki, co zrobić, żeby dobro wygrało, i jeden chłopiec zaproponował, że szybciej liczyć. To było bardzo zabawne, no i nikt z nas by na to nie wpadł - mówi Natalia Cyran.

Improwizowane bajki można oglądać w Janowie we wtorki, czwartki i niedziele do 22 sierpnia o godz. 17. Bilety dostępne są bezpośrednio przed spektaklami, jak również w sieci - na stronie janowo.art oraz na platformach: KupBilecik.pl, Biletyna.pl, Bilety24.pl, Kicket.com, Eventim.pl, EmpikBilety.pl i Going.pl.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!