Burmistrz Trzebiatowa nagrodziła mistrzów kaligrafii [ZDJĘCIA]

2024-06-10 17:06
Karol Szumny
2024-06-10 17:06

W poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebiatowie burmistrz Marzena Domaradzka nagrodziła mistrzów kaligrafii. Najlepsi otrzymali pióro. Na pozostałych także czekały nagrody. Jak mówią uczestnicy, łatwo nie było, bo przy towarzyszącym im stresie trzeba było się mocno skupić. „W dobie tabletów i urządzeń elektronicznych sztuka kaligrafii i umiejętność ładnego pisania to ogromna wartość” – podkreśla burmistrz Marzena Domaradzka.

ZDJĘCIE 1 z 11

Burmistrz Trzebiatowa Marzena Domaradzka nagrodziła dziś mistrzów kaligrafii w ramach konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1. Do pisemnej rywalizacji przystąpiło ponad 100 uczniów z obu trzebiatowskich szkół. Wyłoniono dwóch laureatów, a także przyznano cztery wyróżnienia.

- Jest to już 5. edycja konkursu kaligraficznego o pióro burmistrza Trzebiatowa. Konkurs jest podzielony na dwie kategorie: klasy 4-6 i 7-8. Zawsze wybieramy dwóch laureatów, którzy otrzymują pióra, a także wyróżnionych – wyjaśnia Irena Wasilewska, współorganizatorka konkursu.

- Na początku tworzenia tego konkursu miałam obawy, czy ktoś w ogóle weźmie w nim udział, bo uważa się, że kaligrafia przeszła nieco do lamusa. Ale okazało się, że absolutnie nie i jeśli uczniom się coś zaproponuje, to mimo ery smartfonów i komputerów, chętnie biorą udział w takich konkursach. Potrafili w skupieniu usiąść i napisać – zaznacza polonistka.

W czasie trwania konkursu uczniowie otrzymali białą kartkę, a następnie mieli za zadanie napisać fragment Akademii Pana Kleksa autorstwa Jana Brzechwy. Mogli korzystać z wybranych przez siebie przyborów. Nie mogli się jednak pomylić ani pominąć choćby przecinka.

- Dziękuję organizatorkom tego konkursu pani Irenie Wasilewskiej oraz Bogumile Marzec za przygotowanie. To już 5. rok, kiedy ten konkurs odbywa się w naszej szkole. Dziękuję pani burmistrz za ufundowanie tych pięknych nagród i za to, że znalazła czas, by je dziś wręczyć – powiedziała Dorota Konopko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebiatowie.

Burmistrz Trzebiatowa Marzena Domaradzka zauważa, że umiejętność kaligrafowania, a także ładnego pisania jest ogromną wartością w obecnym świecie.

- W dobie tabletów i urządzeń elektronicznych sztuka kaligrafii i umiejętność ładnego pisania to ogromna wartość. Myślę, że kiedy te dzieci staną się dorosłymi, mając taką zdolność, zawsze mogą wykazać te kompetencje i być konkurencyjnym. Obecny świat skupia się na krótkich wiadomościach tekstowych, które nie zawsze napisane są poprawnie ortograficznie i składniowo. Opanowanie sztuki kaligrafii, czyli z greckiego „ładnego pisma” jest dużą wartością i bardzo się cieszę, że szkoła i panie organizatorki od pięciu lat poświęcają na to swój czas i organizują ten konkurs. Dobrze, że cieszy się to dużym powodzeniem wśród uczniów – powiedziała Marzena Domaradzka.

Nasz reporter rozmawiał również z dwiema wyróżnionymi w dzisiejszym w konkursie. Jak mówią uczestniczki, towarzyszył im ogromny stres, ale dzięki swojej pasji i umiejętnościom mogły pokazać, co potrafią.

- Bardzo lubię kaligrafować. Jest to jedna z moich pasji. Uszczęśliwia mnie to. A jeżeli mogę wziąć udział w konkursie, który się na tym opiera, to jest to dobry sposób, by się wykazać. Łatwo nie było, bo trzeba było się mocno postarać, żeby się nie pomylić, a do tego dochodził stres – mówi Jagoda Ronowicz.

- Bez większego przygotowania trudno jest podejść do takiego konkursu. Podczas pisania czuje się presję, że inni mogą zrobić to lepiej. Nie było łatwo, ale cieszymy się z nagród i możliwości wzięcia udziału w tym konkursie – dodaje Antonina Bielecka.

Wśród wyróżnionych znaleźli się również Pola Poluszyńska oraz Paulina Skukowska. Laureatami zostali Hubert Latawiec i Zuzanna Ruszkowska.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!