Czekają nas kolejne wichury! Niebezpiecznie będzie już tej nocy

2022-02-16 13:04
Karol Szumny
2022-02-16 13:04

Jedna z najsilniejszych wichur miała miejsce pod koniec stycznia. W naszym regionie wiatr wiał z prędkością ponad 120 km/h. Niestety, synoptycy są zgodni, że w najbliższych dniach dojdzie do kolejnych wichur. IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia.

Orkan Nadia – najsilniejsze wichury od lat

W ostatnich dniach stycznia doszło w naszym regionie do najsilniejszych wichur ostatnich lat. Strażacy w powiecie gryfickim zanotowali ponad 200 interwencji w ciągu doby! Drogi były zablokowane przez powalone drzewa, a pogotowie energetyczne przez kilkanaście godzin naprawiało skutki zerwanych linii energetycznych.

Mieszkańcy naszego powiatu nie mieli prądu ani wody. W Płotach powołano sztab kryzysowy. W kolejnych dniach w poszczególnych gminach naszego powiatu strażacy dystrybuowali wodę do najbardziej poszkodowanych mieszkańców.

Kolejne wichury w naszym regionie

Niestety po raz kolejny sprawdzają się najgorsze scenariusze. Nasz region znajdzie się pod wpływem bardzo gwałtownego układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii i środkowej części Morza Bałtyckiego. Niż o imieniu YLENIA w środkowej części Europy przyniesie bardzo silne porywy wiatru.

W pasie nadmorskim niezmiennie wiatr będzie najsilniejszy. Silne wichury rozpoczną się już najbliższej nocy. Prędkość wiatru sięgnie nawet 115 km/h! „W całym regionie możliwe burze z bardzo silnym wiatrem, z opadami i drobnym gradem. Nie wyklucza się powstania trąb powietrznych” – ostrzegają synoptycy serwisu Pogoda w Województwie Zachodniopomorskim.

Niepokojące prognozy na weekend

Niebezpiecznie może być także w nadchodzący weekend. Według wstępnych prognoz prędkość wiatru może sięgnąć nawet 130 km/h!

„Średnia prędkość wiatru nad morzem może wynieść 130-140km/h. […] Możliwa jest również ściana deszczu nawalnego! Na zachodzie Polski, gdzie warunki wiatrowe, ścinania, skrętności i uskoków wiatru będą najlepsze, nie wyklucza się powstania tornada” – informuje Patryk Chamerski z serwisu Zachodniopomorscy Łowcy Burz.

Jak przygotować się na taką pogodę?

Podczas silnego wiatru powinniśmy zostać w domu oraz pozabierać wolno stojące rzeczy z balkonu, które mogą zostać porwane i stworzyć zagrożenie. Pamiętajmy, żeby zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody oraz naładować telefon. Przydatny może być również powerbank. Przygotujmy także oświetlenie zastępcze np. latarki.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!