Czy sklepy powinny być otwarte w wigilię?

2023-11-26 18:41
RED
2023-11-26 18:41

Wigilia zbliża się wielkimi krokami, ale Polacy nadal nie wiedzą, czy tego dnia będą mogli zrobić ostatnie przedświąteczne zakupy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości proponuje ustanowienie niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia. ”Fakt” zapytał, co Polacy sądzą o rządowym pomyśle.

W 2023 roku jest siedem niedziel handlowych. Szczególne emocje wzbudzają te, które poprzedzają Boże Narodzenie, a więc 17 i 24 grudnia (Wigilia Bożego Narodzenia). Według najnowszego pomysłu rządu, niedziela handlowa z 24 grudnia ma być przesunięta na 10 grudnia.

Tego dnia sklepy byłyby otwarte do godz.14.00. Rząd przekonuje, że to wystarczyłoby na realizację planów zakupowych. Innego zdania są na przykład politycy PO. A co na ten temat sądzą Polacy?

– Zostawiłbym 24 grudnia jako niedzielę handlową. Sklepy mogą być otwarte krócej, ale muszą być otwarte – oznajmił w Radiu ZET Andrzej Domański z Platformy Obywatelskiej. Okazuje się, że podobne zdanie ma niewielu Polaków odpytywanych przez ”Fakt”.

20-letnia pani Katarzyna uważa, że Wigilia powinna pozostać handlowa, bo dzięki temu łatwiej jest zrobić zakupy. – Można zrobić krótszy dzień pracy, ale myślę, że powinny być otwarte sklepy – oceniła kobieta.

Odmienne zdanie mają głównie starsi rozmówcy ”Faktu”. — Ci ludzie, którzy pracują w sklepach, też mają swoje obowiązki, muszą się przygotować. Pamiętam dawne czasy, gdy sklepy były otwarte do godz. 13 i ludzie sobie radzili. Teraz też sobie poradzą – stwierdziła pani Władysław, 65-latka.

Uważam, że Wigilia nie powinna być handlowa. W tym roku wypada w takim dniu, że powinno być zamknięte. Zakupy należy zrobić wcześniej — przekonuje pan Edward.

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

jarek

odpowiedz
27.11.2023 11:17

markety nie, male sklepy jak w niedziele-sprzedawca za lada

Nieważne

odpowiedz
28.11.2023 09:08

Dlaczego usunęliście mój komentarz? Bo co, bo był niewygodny, tak? A inne jakoś są, aaa bo te już wam pasują. Widać za czym jesteście i co popieracie, bo dobrze wam za to płacą.

Jacek

odpowiedz
29.11.2023 18:57

Wigilia to sprawa katolików. Jest ich w społeczeństwie jakieś 20 %. 30% robi święta bo co sąsiedzi powiedzą. Reszta ma to gdzieś. Normalny wekend. Dwa miesiące paniki , dwa dni żarcia i chlania. Święta rozdmufuje handel. Bo dla nich to żniwa. A że ludziska nakupują i połowę wyrzucą, kogo to obchodzi. Wszystko na pokaz.

chotelarz

odpowiedz
26.11.2023 23:24

Zapędzić polityków PO, PSL, Hołowni, Lewicy, do pracy w handlu we wigilię a także we wszystkie niedziele. Z drugiej strony Polacy chyba tego chcieli skoro na nich głosowali.

Tomek

odpowiedz
27.11.2023 18:51

Polacy do pracy. Tylko wy tyle pracujecie osioły uni. 🤣

Nieważne

odpowiedz
28.11.2023 08:51

Stanowczo i bezapelacyjnie zawsze wszystkie sklepy powinny być otwarte, by móc kupić to czego się potrzebuje, jak choćby świeższe pieczywo, a nie łamać potem zęby na czerstwym, twardym i niedobrym pieczywie, a już tym bardziej, że w dwa kolejne dni też będą zamknięte, a powinny być zawsze otwarte, bo nigdy nie wiadomo i ciężko przewidzieć czy nagle nie nastąpi jakaś sytuacja awaryjna i nie będzie się potrzebowało kupić czegoś niezbędnego, a przy tym pilnego i ważnego, czasem trudno może być też oszacować ile czego będzie się potrzebować, by wystarczyło i nie zabrakło albo można też zwyczajnie o czymś zapomnieć - zwłaszcza jeśli ma się stale zbyt wiele problemów "na głowie". Nikt nikogo nie zmusza!!!!! do zakupów, ale i nikt tym bardziej nie powinien ich zabraniać!!!!!!!! Poza tym nie każdy ma odpowiednie warunki - multum kasy, mega wielkie lodówki i samochód, że bez problemu sobie może poczynić zapasy nawet może i na miesiąc - czy jak ma życzenie i taką możliwość to i "na rok". A inne zawody? Innych nikt nie dostrzega? W innych zawodach to nie mają rodzin, bliskich i nie potrzebują dni wolnych? Takim chorym tokiem pojmowania to prawie nic i nigdy mogłoby nie być czynne, bo chyba każdy chciałby mieć wolne? Nie musi być zaraz otwarte przez cały dzień, ale możnaby na zmianę choćby, przez te kilka godzin były otwarte i ażeby niekoniecznie odrazu każdy, (a już w szczególności tacy co to uważają, że powinny być zamknięte - tacy to powinni mieć zakaz kupowania - najlepiej w ogóle - niech też mają wolne od zakupów i się nie przemęczają 😄😁, ale przynajmniej ten kto czegoś potrzebuje - po prostu mógł tego dokonać - tylko tyle i aż tyle.!!!

do nieważne

28.11.2023 08:51

Słowotok godny Hołowni .

kokon

odpowiedz
26.11.2023 18:57

Uważam że mogą być nawet otwarte w święta jak ktoś chce się bogacić. W końcu nie wszyscy są katolikami.

Amelia

26.11.2023 18:57

Ale niech właściciel sprzedaje sam. A tak niestety by nie było.