Czym jest nadzór, a czym kwarantanna? Tłumaczymy…

2020-03-26 13:56
Katarzyna Adamiak
2020-03-26 13:56

Kwarantanna i nadzór epidemiologiczny to dziś jedne z najczęściej używanych pojęć, które dla części osób nie zawsze są zrozumiałe.

- Rozumiem, co oznacza kwarantanna, ale mam nie do końca rozumiem, o co chodzi z tym nadzorem epidemiologicznym. Chciałabym poprosić, aby redakcja wyjaśniła, na czym on polega, tym bardziej że u nas właśnie pod nadzorem jest dużo osób – poprosiła w rozmowie telefonicznej z naszą redakcją, pani Krystyna

Wyjaśnimy więc jakie są różnice między kwarantanną a nadzorem epidemiologicznym właśnie.

Nadzór epidemiologiczny
Taki nadzór trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Przeprowadzany jest „na wszelki wypadek” np. w sytuacji, gdy ktoś pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą.

Najlepszym wyjściem jest wtedy praca zdalna, maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjść z domu. Dwa razy dziennie należy mierzyć sobie temperaturę i uważnie kontrolować swój stan zdrowia.

Kwarantanna
Dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy.

Osoby, wracające z zagranicy niemające możliwości odbycia kwarantanny w domu, mogą odbywać ją w miejscu wskazanym przez służby w ośrodku (taka informacja zostanie przekazana podczas przekraczania granicy).

Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów z psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Gdy taka osoba poczuje się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!