Dlaczego zawód dekarza jest przyszłościowy?

2022-08-31 9:18
Redakcja
2022-08-31 9:18

Żadna budowa domu nie zostanie ukończona bez dekarza. Jego praca ma istotne znaczenie oraz realny wpływ na ogólną trwałość budynku. W końcu dach stanowi jeden z kluczowych elementów całej konstrukcji. Nazwa tego zawodu kojarzy Ci się z archaicznym fachem? Musisz wiedzieć, że dekarstwo jest jedną z bardziej przyszłościowych branż w tych czasach. Dowiedz się, kim tak właściwie jest dekarz i jakie ma możliwości rozwoju?

 

Kim jest dekarz?

Dekarz to rzemieślniczy zawód. Fachowiec na tym stanowisku zajmuje się kryciem i naprawą dachów przy użyciu różnorodnych materiałów - dachówek, blachy lub strzechy. Obecnie - zarówno w Polsce, jak i za granicą - obserwuje się spore zapotrzebowanie na specjalistów od krycia dachu. Aby odpowiednio to zrobić, a dodatkowo zamontować niezbędne włazy, rynny, świetliki czy panele słonecznie, potrzeba naprawdę sporej wiedzy, doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji. Praca dekarza jest więc konieczna i niezmiennie potrzebna, a co za tym idzie - przyszłościowa.

Dekarz - zawód o wielu możliwościach

Dekarz należy do grupy zawodów deficytowych, dlatego decydując się na naukę tej profesji, masz niemal absolutną pewność, że bez żadnego problemu znajdziesz zatrudnienie. Ta sytuacja ma jeszcze jedną zaletę, bowiem brak wykwalifikowanych fachowców daje Ci możliwość negocjowania wyższych stawek.  

Okazuje się, że specjalistów brakuje nie tylko w kraju, ale również za granicą. Co daje Ci możliwość nawet kilkukrotnie wyższych zarobków niż u nas. Polscy budowlańcy są szczególnie mile widziani w Niemczech. Tamtejsi przedsiębiorcy oferują niezwykle atrakcyjne warunki pracy w zamian za wiedzę i doświadczenie. Z pewnością warto rozważyć taką alternatywę. Poszukując pracy, możesz w wyszukiwarkę internetową wpisać hasło “praca dekarz za granicą” i aplikować na pojawiające się oferty lub skorzystać ze wsparcia firmy budowlanej. Jedną z takich firm specjalizującą się w pozyskiwaniu zleceń budowlanych w Niemczech, jest InServ. 

Zalety współpracy z doświadczoną firmą budowlaną

Wsparcie specjalistów zajmujących się rekrutacją, to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa. Wszystkie zlecenia są dokładnie weryfikowane, dzięki czemu ryzyko oszustwanie istnieje. Dodatkowo nie musisz martwić się formalnościami, ubezpieczeniem na terenie Niemiec czy kwestią zakwaterowania na miejscu. Koordynatorzy znajdą dla Ciebie pracę zgodną z posiadanymi kwalifikacjami, która spełni Twoje oczekiwania.

Jak zostać dekarzem?

Aby zdobyć zawód dekarza, możesz rozpocząć samodzielną naukę pod okiem fachowca lub wybrać ścieżkę edukacji branżowej:

  • rozpocząć edukację w szkołach branżowych o profilu dekarskim;
  • odbyć praktyki lub staż w firmie dekarskiej;
  • zdać teoretyczny i praktyczny egzamin zawodowy i tym samym zdobyć prawo wykonywania zawodu oraz tytuł Czeladnika Dekarstwa;
  • brać udział w szkoleniach branżowych podnoszących kwalifikacje;
  • po 3 latach pracy w zawodzie przystąpić do egzaminu realizowanego przez Ośrodki Kształcenia Dekarzy lub Cechy Rzemiosł i zostać tym samym Mistrzem Dekarstwa.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

tak było naprawdę

odpowiedz
31.08.2022 17:08

Znałem dekarza , który w dowodzie wydrapał literę D , i odtąd był lekarzem . Osobnik już dawno nie żyje lecz legenda pozostała . Oczywiście był mieszkańcem Trzebiatowa .

Von baron

odpowiedz
01.09.2022 14:15

Jest jedna złota zasada albo dobry zawód albo dobre studia !!! Po środku macie zagwarantowana płacę za 3-4tys