Drukarka laserowa czy atramentowa – kompleksowe porównanie

2024-04-29 7:53
Redakcja
2024-04-29 7:53

Na rynku znaleźć można różne modele drukarek. Wśród nich ogromną popularnością cieszą się urządzenia laserowe i atramentowe. Czym różnią się od siebie te typy drukarek? Która z nich sprawdzi się lepiej w domu, a która w biurze?

Tusze i tonery – wkłady do drukarek atramentowych i laserowych.

Najważniejszą różnicą pomiędzy drukarką atramentową a laserową jest wkład. W pierwszym przypadku stosuje się tusz, a w drugim – toner.

Toner ma formę proszku, który składa się z żywicy termoplastycznej, pigmentu i żelaza. Umieszcza się go w specjalnej plastikowej kasecie – z bębnem i komorą na proszek.

Tusz ma natomiast formę ciekłą. To mieszanina wielu substancji, wśród których najważniejsze to woda i pigment. Tusz zawiera również koagulanty, humektanty, polimery, urfaktanty, związki chelatowe, anti-curle, konserwanty itd.

Zasada działania drukarek atramentowych i laserowych

Drukarki laserowe, jak sama nazwa mówi, wykorzystują laser. Pozwala on na precyzyjne odwzorowanie obrazu na bębnie światłoczułym – naładowanym dodatnio lub ujemnie. Aby wzór można było przenieść na papier, konieczne jest punktowe rozładowywanie powierzchni bębna. Cząsteczki tonera przylegają do obrazu wydruku utajonego na tym elemencie.

W przypadku drukarki atramentowej tusz jest nanoszony poprzez mikroskopijne dysze. Głowica drukująca porusza się wzdłuż krawędzi kartki. Co kilka milimetrów zatrzymuje się, by nanieść krople płynnego atramentu. Tak przygotowany wydruk jest następnie suszony z wykorzystaniem opornika. W drukarkach atramentowych druk jest realizowany stopniowo – liniami, wzdłuż krótszej krawędzi.

Druk atramentowy i laserowy – wydajność

Uważa się, że drukarki laserowe są wydajniejsze niż modele atramentowe. Pozwalają one na przygotowywanie wielu wydruków w krótkim czasie, dlatego sprawdzają się doskonale przede wszystkim w biurach. Są przydatne zwłaszcza w trakcie drukowania dokumentów.

Modele atramentowe sprawdzają się zdecydowanie lepiej w przypadku zdjęć, grafik i innych kolorowych obrazów. Pozwalają one na odpowiednie odwzorowanie kolorów – zgodnie z projektem. Pracują wolniej, ale bez nich drukowanie wielobarwnych materiałów jest niezwykle trudne.

Drukarka laserowa i atramentowa a częstotliwość drukowania

Jeśli postawisz na drukarkę atramentową, musisz pamiętać, że wymaga ona regularnego używania. Należy uruchomić ją i wydrukować co najmniej jedną stronę raz w tygodniu. W innym przypadku może dojść do zaschnięcia tuszu w głowicy, a co za tym idzie – konieczności przeprowadzenia kosztownej naprawy.

Drukarek laserowych nie trzeba używać regularnie. To dobre rozwiązanie dla osób, które drukują pojedyncze dokumenty raz na jakiś czas. W ich wnętrzu znajduje się proszek, który jest naturalnie suchy, a więc nie zasycha w trakcie przestojów w pracy urządzenia.

Drukarka atramentowa i laserowa – koszty

Drukarki laserowe są droższe niż modele atramentowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jedyny koszt, jaki trzeba ponieść w związku z zakupem własnego urządzenia drukującego. Sprzęt ten zużywa bowiem tonery i tusze. Z tego powodu przed zakupem drukarki warto sprawdzić, ile kosztują pasujące do niej wkłady i na jak długo wystarczają.

Zwykle eksploatacja drukarki laserowej jest tańsza. Po przeliczeniu dokładnych kosztów może więc okazać się, że względnie drogie urządzenie opłaca się bardziej. Wpływa na to jednak częstotliwość drukowania i liczba zużywanych wkładów w ciągu roku.

Gdzie sprawdzą się drukarki laserowe?

Laserowe drukarki są dobrym wyborem do biur. Pracują szybko i obsługują przede wszystkim czarne wkłady. Pozwalają na uzyskanie wyrazistości tekstu – nie powodują zlewania się liter. Co więcej, toner naniesiony na papier jest też od razu utrwalony, dlatego motywy nie rozmazują się oraz nie blakną pod wpływem promieniowania słonecznego i upływu czasu.

Drukarka laserowa może być też dobrym wyborem do domu, jeśli urządzenie ma być wykorzystywane jedynie do drukowania dokumentów. Pozwala ona na przygotowywanie wydruków z tak samo dobrą jakością nawet wtedy, gdy nie była używana przez kilka miesięcy.

Gdzie sprawdzą się drukarki atramentowe?

Drukarki atramentowe są lepszym wyborem, gdy potrzebujesz przygotować kolorowe materiały. Stawiają na nie zwłaszcza prywatni użytkownicy. Urządzenia te często pojawiają się w domach, gdzie służą do drukowania obrazków dla dzieci, notatek czy dokumentów z kolorowymi motywami. Działają wolniej, ale w przypadku tak niewielkich nakładów nie ma to dużego znaczenia.

Drukarki atramentowe pozwalają na uzyskanie płynnych przejść tonalnych i wysokiej intensywności koloru. Sprawdzają się nawet w przypadku bardzo skomplikowanych grafik. Na rynku znaleźć można takie urządzenia, które poradzą sobie również ze sztywniejszym papierem. Będą one dobrym wyborem, gdy chcesz drukować np. zaproszenia czy kartki na ważne okazje.

Wiele modeli drukarek jest dostępnych m.in. na stronie DoDrukarki.pl. To urządzenia zarówno w wersji laserowej, jak i atramentowej. Sklep oferuje sprzęt z różnych półek cenowych, a także ekonomiczne tusze i tonery.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!