Dzień Dziadka 2022. Jak zainicjowano obchody tego dnia?

2022-01-22 14:34
Karol Szumny
2022-01-22 14:34

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. Mimo że wypada tuż po Dniu Babci, dni te nie zostały ustalone jednocześnie. Dzieli ich ponad 10 lat różnicy. Zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka przybył do Polski prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych.

W Stanach Zjednoczonych wspólny Dzień Babci i Dziadka zaczęto obchodzić już w 1973 roku w stanie Zachodnia Wirginia. Pięć lat później ówczesny prezydent USA Jimmy Carter oficjalnie ustanowił Międzynarodowy Dzień Dziadków. Święto to jest tam obchodzone w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które przypada na pierwszy poniedziałek września.

W Polsce również chciano zainicjować ten zwyczaj. Miało to miejsce w latach 70. Problemem stała się jednak data. Telewizja Polska zorganizowała nawet konkurs na najlepszą datę na Dzień Dziadka. Początkowo miał to być 30 maja ze względu na urodziny piosenkarza Mieczysława Fogga. Data ta nie została jednak przyjęta.

Zdecydowano więc, że Dzień Dziadka zostanie wprowadzony do kalendarza po Dniu Babci. Dzień ten został wpisany do kalendarza w 1981 roku.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!