Dziś Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się tzw. Wielki Tydzień

2022-04-10 8:43
Karol Szumny
2022-04-10 8:43

Dzisiaj w Kościele Katolickim przypada Niedziela Palmowa. Jest to ostatnia niedziela przed Wielkanocą i rozpoczyna ona tzw. Wielki Tydzień. W wielu miastach w Polsce robi się na tę uroczystość ozdobne palmy, które następnie są święcone przez kapłana.

fot. karnickie.info

Niedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej, to pamiątka po wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Przybył on tam wraz ze swoimi uczniami. Jezus wjechał do miasta na osiołku, a tłum ludzi witał go liśćmi palm.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami poświęconymi pojednaniu. W Wielki Czwartek milkną dzwonki i organy, a po czwartkowej mszy Wieczerzy Pańskiej następuje obnażenie ołtarza.

Najważniejszym okresem Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne. Obejmuje ono czas od wieczornej mszy w Wielki Czwartek i trwa do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania.

W wielu miastach w Polsce robi się na Niedzielę Palmową ozdobne palmy, które następnie są święcone przez kapłana. Tradycyjnie palmę przygotowali także mieszkańcy Paprotna (gmina Karnice). Ich palma mierzy ponad 2 metry wysokości.

„W Paprotnie Sołtys Mariola Łazarska, Rada Sołecka i mieszkańcy stworzyli kolorową, wielkanocną palmę, która ozdobi miejscowy kościół. Wykonano ją z bazi, bukszpanu i kolorowych kwiatów z bibuły. Wspaniałe jest, że w miejscowościach naszej gminy ciągle podtrzymywana jest tradycja tworzenia palm własnoręcznie. Trzeba przyznać, że ta z Paprotna jest bardzo piękna, oryginalna i okazała, bo mierzy, aż ponad 2 metry wysokości” – czytamy na portalu karnickie.info.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!