Dziś Święto Konstytucji 3 maja. Uroczystości w powiecie gryfickim

2022-05-03 10:20
Karol Szumny
2022-05-03 10:20

Dzisiaj trzeci dzień maja. Jest to rocznica uchwalenia pierwszej konstytucji w Polsce. W tym roku przypada jej 231. rocznica. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W powiecie gryfickim odbędą się uroczystości związane z dzisiejszym świętem.

Konstytucję 3 Maja uchwalono w 1791 roku. Była drugą po korsykańskiej w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni.

Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest dopiero od 1919 roku, gdyż podczas zaborów obchody były oczywiście zakazane. W okresie PRL-u święto to zostało zniesione i następnie, w 1990 roku, przywrócone.

W ubiegłym roku uroczystości związane z 3 maja były mocno okrojone. W tym roku jednak w wielu miastach będzie można świętować.

W Gryficach początek świętowania będzie miał miejsce o godzinie 14:00. Wystąpi wielu lokalnych artystów: w wykonaniu: Zespół Piosenki i Ruchu „Tarantule”, Zespół Tańca Ludowego „Kłosy”, solistki klasy Wokalu Estradowego Ogniska Muzycznego, Chór dziecięco-młodzieżowy „Cantores Gryfovienses”, chór „Viola”, koncert duetu „Jackpot”, a także Grupa Taneczna z Prywatnego Przedszkola Językowego TOP LINK Gryfice i Zespół Tańca Ludowego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. B. Chrobrego w Gryficach. Będzie również polonez i wiele innych atrakcji.

W Trzebiatowie uroczystości rozpoczną się o godzinie 15:00 od złożenia kwiatów pod Pomnikami przy Ratuszu Miejskim i Pałacu. O 15:30 uczestnicy zatańczą poloneza na dziedzińcu Pałacu. Po tym wystąpią dzieci z trzebiatowskich przedszkoli i szkół oraz chór Cantare. Będzie również okolicznościowy tort i wojskowa grochówka.

W Niechorzu (gmina Rewal) od godziny 9:00 trwają zawody spinningowe dla członków Koła Wędkarskiego Liwia. Po tym – ognisko z kiełbaskami.

W Płotach po mszy świętej o godzinie 10:30 odbędzie się przemarsz pod obelisk przy Urzędzie Miejskim w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej. O 11:45 wszyscy odśpiewają hymn Polski. Nastąpi też złożenie wiązanek.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!