Dziś Wielkanoc prawosławna oraz grekokatolicka

2022-04-24 8:20
Karol Szumny
2022-04-24 8:20

Po wybuchu wojny do Polski przyjechało ponad 2,8 mln uchodźców z Ukrainy. Większość z nich to osoby należące do kościołów wschodnich, co oznacza, że właśnie dziś świętują Wielkanoc.

fot. pixabay

Tydzień później – po Wielkanocy rzymskich katolików – święta te obchodzą chrześcijanie obrządku wschodniego tj. prawosławni oraz grekokatolicy. Święta wielkanocne tych wyznań nie różnią się znacząco od rzymskokatolickich. W obrządku wschodnim również przeżywa się Wielki Tydzień.

W czwartek odbywa się uroczysta liturgia, która symbolizuje Ostatnia Wieczerzę, czyli ustanowienie Najświętszego Sakramentu. Tego dnia ma również miejsce nabożeństwo wieczorne, podczas którego czytanych jest 12 fragmentów Ewangelii Pasyjnej.

W Wielki Piątek odbywa się obrzęd ukrzyżowania i złożenia Chrystusa do grobu. W Wielką Sobotę święci się pokarmy oraz odbywa się charakterystyczna liturgia, która symbolizuje przygotowanie do Wielkanocy. O północy rozpoczyna się kolejne nabożeństwo, w czasie której procesja okrąża kościół. Po tym rozpoczyna się bogata liturgia, która często trwa do wczesnych godzin porannych.

- Kiedy człowiek znajdzie się poza domem, zwłaszcza z powodu wojny, to czas świąt jest bardzo trudny. Wielu jest myślami w swoim domu, z tymi, co tam zostali i walczą, by Ukraina stała się wolna – mówił ks. Andrzej Demczuk – proboszcz parafii prawosławnej w Gryficach.

Zobacz również: Wielkanoc w cieniu wojny

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ponad siły

odpowiedz
24.04.2022 14:32

tak trudno było zrobić zdjęcie w gryfickiej cerkwii. To ponad siły ?

KRZYSZTOF

odpowiedz
26.04.2022 20:17

Miłe Swieta. Ale smutek . Pozdrawiam braci w Chrystusie.