Ekstremalnie ciepłe lato? „Wartości rzędu 36 stopni mogą się pojawić już w czerwcu”

2024-05-16 7:46
Karol Szumny
2024-05-16 7:46

Tegoroczne lato może być bardzo ciepłe. Według zapowiedzi, temperatura przekroczy normę i pojawią się upały. „W czerwcu niewykluczone, że na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości” – powiedział w rozmowie z PAP Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej do września wynika, że lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. Jak zapowiada w rozmowie z PAP Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW, temperatury rzędu 36 stopni Celsjusza mogą się pojawić już w czerwcu.

Dodał też, że mogą występować także burze i intensywne opady deszczu. Niewykluczone są również trąby powietrzne.

Rzecznik IMGW zapowiada, że fale upałów będą trwały dłużej niż cztery dni. Mogą pojawić się też noce tropikalne, gdy temperatura minimalna może nie spadać poniżej 20 stopni Celsjusza.

- To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia – stwierdził Grzegorz Walijewski w rozmowie z PAP.

- Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem od momentów pomiarów meteorologicznych – podsumował rzecznik IMGW.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!