Głos prof. Bogusława Liberadzkiego w debacie ws. kryzysu praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim

2021-10-22 10:32
Redakcja
2021-10-22 10:32

Prawie pięciogodzinna dyskusja w Parlamencie Europejskim, w której wziął udział premier polskiego rządu, jeszcze długo będzie żyła w publikacjach i komentarzach, mimo, że nie była to przecież pierwsza rozmowa o stanie praworządności w naszym kraju. Strony, tzn. Parlament Europejski i polskie władze reprezentowane przez premiera rządu ostro zarysowały swoje stanowiska. Zabrałem głos w tej debacie. Powiedziałem:

- Pani Ursula von der Leyen w swoim wystąpieniu mówiła o wartościach, którymi kieruje się Unia Europejska: demokracja, wolność, równość, prawa człowieka, praworządność, solidarność. Polacy wszystkie je cenią i popierają. Stąd prawie 90 proc. poparcie dla pozostania Polski w Unii.

Z kolei szefowa naszej grupy w Parlamencie Europejskim – Socjalistów i Demokratów - pani Iratxe García Pérez przekazała nam bardzo ważne ostrzeżenie: odrzucając zasady i wartości, którymi kieruje się Unia Europejska zmierzamy ku drzwiom wyjściowym.

Chciałbym, żeby to dobrze wybrzmiało: zmierzamy ku drzwiom wyjściowym… 

Polacy są Europejczykami, Polska potrzebuje silnej Unii Europejskiej, wiemy, że i Unia potrzebuje silnej, wiarygodnej Polski.

W tym miejscu chciałbym zacytować jeszcze jednego mówcę występującego w tej debacie, przewodniczącego grupy EPL Manfreda Webera. Powiedział on: osłabiając Unię Europejską, sprawiamy przyjemność naszym nieprzyjaciołom. Nie wolno nam tego robić. Nie wolno nam osłabiać Unii.

Polska pozostanie w Europie, społeczeństwo polskie pozostanie w swoim kraju – to nie przemija, to rządy przemijają, ale pozostaje kwestia, jakie będą skutki ich działań? I o to powinniśmy się zatroszczyć.

Po rządach koalicji SLD-PSL pozostało członkostwo w Unii Europejskiej.

Po rządach PO i Ludowców - mocna pozycja w Unii. Zatem nasz obecny wybór jest taki:

- rządy prawa, bowiem wspólny porządek prawny to fundament wspólnej Unii, albo

- kwestionowanie wspólnotowego porządku prawnego, czyli pomniejszanie praw polskich obywateli względem innych.

Spróbujmy jeszcze raz: panie Premierze, czy przyjmie Pan wyciągniętą rękę Pani Przewodniczącej Ursuli von der Leyen, aby osiągnąć dostęp Polski do funduszy, zarazem powrót do praworządności, wzmocnienie siły Unii i dobrobytu obywateli?…

Jak Państwo się domyślają nie otrzymałem odpowiedzi. Mówiąc ściślej nie trzymałem odpowiedzi wprost, lecz pośrednio – i owszem. Była nią… cisza.

Pan premier Morawiecki nie wysłał żadnego sygnału, który dawałby nadzieję na zmianę stanowiska jego rządu i PiSu. Usłyszeliśmy za to, że Polska nie ulegnie szantażom. Upominanie się o podstawowe prawa demokracji i prawa człowieka, to mają być te szantaże? Przyznam, że takie podejście do problemu praworządności mnie osobiście martwi.

 

ZOBACZ WYSTĄPIENIE [kliknij] 

Komentarze (16)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Lin

odpowiedz
22.10.2021 13:50

Towarzysze Miler Cimoszewicz Liberadzki wczoraj Moskwa dziś Bruksela.......

Kazimierz

odpowiedz
22.10.2021 12:21

Taki mały portal a już jego redaktor poczuł się " europejczykiem" który kleczy raz z przodu, raz z tyłu niemca. Co ty wiesz o wolności , kogo cytujesz ? Zdrajcę i promujesz zaprzenstwo. Wiem co zrobisz, zablokujesz moja wypowiedź zamiast pierwszy raz w życiu pomyśleć jak patriota a nie kundel.

stąd

odpowiedz
22.10.2021 16:25

Pan Liberadzki tak już się ustawił ,że może sobie takie peany na rzecz komuny wygadywąć .

Viola

odpowiedz
22.10.2021 11:50

Lewacką banda prowadzi Unię do ruiny!

KRZYSZTOF

22.10.2021 11:50

Pan Tusk . Jedyny szef . Bo nie ma innego . Zajebista demokracja . Jedyny Pan który był na liście.

Aleks

22.10.2021 11:50

Precz z PiS - em złodzieje i kłamcy

VIOLA TY PISOWSKA PATOLO 500+

22.10.2021 11:50

a upośledzona jesteś po mamie? patologiczna rodzina ... PLEBS I SIĘ kurka wodna NAUCZ PISAĆ NIEDOUCZONA PATUSKO

viola rasowa katoliczka obrończyni #KATOLICKIEJPEDOFILII

22.10.2021 11:50

viola jeszcze nie podmyta, ale już tuż tuż kasa z MOPSU i 500+ się ulotni, i viola jak to rasowy SZON będzie dawała jak dawniej pod krzyżem na środku wioski

FAKT

odpowiedz
22.10.2021 18:42

Dopóki PO będzie w sejmie to nigdy w tym kraju nie bedzie normalnie

22.10.2021 12:19

Liberadzki ma buty na rzepy!

do R

22.10.2021 12:19

Jak tak dalej będzie wychwalał komuchów , to może będzie miał BETONOWE .

22.10.2021 20:09

Panie Liberadzki tytuł profesora zobowiązuje czy Pan tego nie czuje. Tuskowi się nie dziwię skończył studia z oceną dostateczną (i jest historykiem), Sikorski kupił dyplomy ale Pan PROFESOR. 🖕

Do L

22.10.2021 20:09

Dyplomy to pisowcy mają kupione. Jaki bylejaki i inna swobodzie. A...jeszcze wasz uwielbiany Lewy co kasę u Niemca robi. Radkowi żaden pisowiec do pięt nie dorasta.

Sory!

odpowiedz
23.10.2021 08:15

No proszę pan Liberadzki się wypowiedział,ale autorytet chyba wśród komuchów i lewaków.Jeśli nasza konstytucja jest dla niego na drugim miejscu to niech jedzie do Niemiec na szparagi.My wolni dumni Polacy i patrioci chcemy Unii sprawiedliwej i równej dla wszystkich.Nie wolno nam się cofnąć ani o krok.Niech żyje Polska!! precz z lewakami i komuchami.

Ola

odpowiedz
23.10.2021 12:28

Może Panie profesorze Liberadzki pomyśli Pan o interesie Polski, Polaków , którzy nie chcą być obywatelami drugiej kategorii i na wszystko się zgadzać . Jeśli dostaniemy te pieniądze, które są zaciągnięciem wspólnego długu, to dostaniemy wytyczne na co mamy je wydać. Niemcy już zerkają, ile do nich popłynie. Czy o taką równość chodzi?

Piotr

odpowiedz
23.10.2021 15:36

Towarzyszu Liberadzki.Kiedyś chcieliście oddać Polskę ZSRR a dzisiaj chcecie oddać Brukseli.My się na to nie zgadzamy.Chcemy być w UE na równych zasadach ze wszystkimi krajami.A nie być wykorzystywanym Narodem przez większe i bogatsze kraje UE.