Baltic Pipe: wpłynął wniosek o wydanie decyzji

To kolejny ważny krok do realizacji Baltic Pipe. Na biurko wojewody zachodniopomorskiego wpłynął wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Złożony przez Gaz-System S.A. wniosek, jest częścią postępowania w sprawie realizacji gazociągu Baltic Pipe, łączącego systemy gazownicze Danii i Polski.

- To kolejny krok w kierunku realizacji strategicznego projektu utworzenia nowego korytarza umożliwiającego transport gazu z Norwegii na rynki polski i duński - mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – Baltic Pipe i gazoport, te dwie strategiczne inwestycje ulokowane na Pomorzu Zachodnim, mają istotne znaczenie dla wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Decyzja zostanie wydana po przeprowadzonym postępowaniu na podstawie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Jeżeli wniosek jest kompletny i nie będzie wymagał dodatkowego postępowania, decyzja zostanie wydana w ciągu 30 dni.

Przypomnijmy. Baltic Pipe to strategiczny projekt - realizowany w Polsce przez Gaz-System a w Danii przez Energinet. Jego celem jest utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii.

25 listopada br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie wydała decyzję środowiskową dla gazociągu podmorskiego wchodzącego w skład projektu Baltic Pipe, zlokalizowanego w polskiej części Morza Bałtyckiego. Zgodnie z nią rurociąg będzie wychodził na w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica (gm. Rewal).

Czytaj także: Baltic Pipe: wybrano miejsce wyjścia na ląd

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia