Będą walczyć z barszczem Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego na terenie gminy Gryfice występuje na 27 arach. Jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć się akcja zwalczania tej niezwykle trującej rośliny.

Gmina Gryfice podpisała umowę na kompleksowe zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Likwidacji rośliny ma dokonać profesjonalna firma z województwa kujawsko-pomorskiego. Wcześniej gmina wraz z pozostałymi właścicielami terenów, na których występuje ta bardzo inwazyjna roślina, tj. osobami prywatnymi, Polskimi Kolejami Państwowymi, Agencją Nieruchomości Rolnych i Zarządem Dróg Powiatowych, podpisała stosowne porozumienie. Dzięki niemu możliwe było ubieganie się o pozyskanie dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

- Środki przeznaczone na walkę z barszczem Sosnowskiego to 6,480 złotych brutto. Z tego 75 procent, to dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy z WFOŚiGW w Szczecinie. Zgodnie z zawartą umową, w tym sezonie, akcja zwalczania rośliny ma zostać przeprowadzona w trzech etapach. Pierwszy etap planowany jest jeszcze w tym miesiącu – informuje reporterkę SuperPortalu24 Grzegorz Drążkowiak z Urzędu Miejskiego w Gryficach. - Zwalczanie rośliny ze względu na jej różne formy rozwoju przeprowadzone zostanie metodą mieszaną tj. mechaniczną i chemiczną. 

Z przeprowadzonej w 2016 roku inwentaryzacji wynika, że na terenie gminy barszcz występuje na 27 arach. Największe skupisko rośliny znajduje się na drodze powiatowej między Prusinowem a Przybiernówkiem. Roślinę spotkać też można w Rzęskowie, Grębocinie i Rybokartach. Ostatnio, pojedyncze „egzemplarze” barszczu pojawiły się na odcinku drogi Rzęskowo – Przybiernówko.
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia