Parowóz opuścił Nadmorską Kolej Wąskotorową

Zabytkowy parowóz Px 48 3916 opuścił Nadmorską Kolejkę Wąskotorową. Właściciel, Stacja Muzeum w Warszawie, odebrał lokomotywę parową w miniony piątek.

To już koniec wspólnej historii zabytkowego parowozu Px 48 3916 z gminą Rewal i Nadmorską Koleją Wąskotorową. W miniony piątek 18 stycznia br. decyzją jej właściciela, Stacji Muzeum w Warszawie, maszyna została załadowana na lawetę, a następnie wywieziona z Gryfic. Parowa lokomotywa trafiła pod skrzydła Stowarzyszenia Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej.

Przygoda gminy Rewal z zabytkową maszyną trwała 16 lat. Lokomotywa, po torach rewalskiej ciuchci, woziła turystów blisko osiem lat. Przez ostatnie cztery lata parowóz znajdował się w jednym z pomieszczeń w Gryficach.

Historia parowozu Px 48 3916 w naszym regionie, jak mówi Hanna Nowak, sięga 2002 roku, kiedy to kolej wąskotorowa została przejęta przez samorząd gminy Rewal. – Parowóz został przekazany gminie umową użyczenia przez Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, a obecnie Stację Muzeum, które to było jego dysponentem. Od tego czasu gmina Rewal wielokrotnie wznawiała z właścicielem umowę, najpierw o użyczenie, a następnie dzierżawy parowozu. W strukturach gminy Rewal parowóz z małą przerwą na remont wykonaną przez Interlok Piła, funkcjonował od 2002 do 2010 roku. Funkcjonowanie zostało przerwane w związku z rozpoczętą właśnie w 2010 roku rewitalizacją nadmorskiej linii. W międzyczasie wygaśnięciu uległo prawo do funkcjonowania kotła parowego, urządzenie przestało być certyfikowane i niestety musieliśmy zaniechać jego eksploatacji. Sam parowóz wymagał całkowitego remontu. Już po naszym przekształceniu od 2014 roku jako Spółka byliśmy depozytariuszem parowozu i zabezpieczaliśmy go w naszej infrastrukturze. W tym czasie był on poddawany cyklicznym konserwacjom na terenie naszego zakładu - mówi w rozmowie z reporterką SuperPortalu24 Hanna Nowak, kierownik pionu techniczno-ekonomicznego Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. – W grudniu 2018 roku, kiedy wygasła kolejna umowa, właściciel, który miał prawo do dysponowania urządzeniem, wystąpił o jego zwrot. Gmina Rewal czyniła starania o przedłużenie umowy dzierżawy, ale bez skutku. Tym samym zgodnie z literą prawa, parowóz został w miniony piątek wydany właścicielowi – dodaje.

I tak skończyła się historia parowozu Px 48 3916 z gminą Rewal. Zwrot maszyny właścicielowi nie oznacza jednak, że nadmorska kolej pozostała bez parowozu. Już od 2011 roku gmina jest właścicielem identycznej lokomotywy parowej - parowozu Px 48 3913. Maszyna, której historię przedstawimy na łamach SuperPortalu24 już wkrótce, w przyszłości podobnie jak wcześniej jej poprzednik będzie woziła turystów Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia