Wzrośnie akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe

Rząd przyjął projekt ustawy zakładającej 10 proc. podniesienie podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe i alkohole. Dzięki podwyżkom w 2020 roku do budżetu państwa ma wpłynąć dodatkowe 1,7 mld zł.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym jest pierwszą inicjatywą rządu, która wpłynęła do Sejmu nowej kadencji. „Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie”. Podwyżki obejmujące alkohole i wyroby tytoniowe wejdą w życie z nowym rokiem” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Jeżeli rządowy projekt ustawy wejdzie w życie, to od 1 stycznia 2020 roku za półlitrową butelkę wódki o mocy 40 proc. zapłacimy więcej o 1,40 zł, za puszkę piwa o 10 gr więcej, za butelkę wina o pojemności 0,75 l więcej o 15-20 gr. W przypadku wyrobów tytoniowych paczka papierosów będzie droższa o ok. 1,10 zł, paczka tytoniu do palenia (50 gr) o 1,70 zł, a kilogram suszu tytoniowego o ponad 20 zł. Za cygaro zapłacimy ok. 40 gr więcej.

Zmiany przewidują także koniec z zerową akcyzą na e-papierosy. Podwyżka, która ma wejść w życie 1 lipca 2020 roku, może sięgnąć do 150 proc.

Dzięki podwyżce, budżet państwa ma zyskać około 1,7 mld zł w 2020 r. i w kolejnych latach.

Ostatni raz akcyza na papierosy i alkohol wzrosła w 2013 r. Wówczas ustalono stawki akcyzy na: 15% dla alkoholu i 5% dla papierosów i tytoniu.

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia