Zaczął się sezon grzewczy. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego ostrzega!

- Prosimy! Sprawdzajcie urządzenia i instalacje grzewcze w swoich domach, pilnujcie odpowiedniej wentylacji i montujcie w domach czujniki czadu – apeluje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Drodzy mieszkańcy naszego regionu – zaczął się okres grzewczy. To czas, w którym zespoły ratownictwa medycznego częściej udzielają pomocy osobom zatrutym tlenkiem węgla. Prosimy - sprawdzajcie urządzenia i instalacje grzewcze w swoich domach, pilnujcie odpowiedniej wentylacji i montujcie w domach czujniki czadu – te urządzenia kosztują kilkadziesiąt złotych, a mogą uratować życie wasze i waszych bliskich.

Jakie są objawy zatrucia CO? Najpierw pojawia się zmęczenie, potem bóle i zawroty głowy. Do tego mogą dochodzić wymioty i bóle brzucha. W pewnym momencie dochodzi do utraty przytomności, a następnie do śmierci.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla? Przede wszystkim poszkodowanego należy przenieść w bezpieczne miejsce. Jeśli ewakuacja nie jest możliwa, należy szeroko otworzyć okna i zapewnić dostęp świeżego powietrza. Pamiętajmy także o powiadomieniu ratowników medycznych, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Dlaczego tlenek węgla jest tak niebezpieczny? Tlenek węgla (CO) to bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku silnie trujący gaz. Określany jest jako „cichy zabójca”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. Tlenek węgla ma o wiele wyższe powinowactwo do hemoglobiny niż tlen, przez co blokuje ją i tlen nie może się z nią łączyć. Mimo że człowiek oddycha, dusi się, ponieważ organizm nie otrzymuje tlenu z krwi, bo go tam nie ma. Jego miejsce zajmuje tlenek węgla. Zatrucie CO powoduje wystąpienie ciężkich i często nieodwracalnych skutków niedotlenienia całego organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego oraz układu sercowo-naczyniowego.
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia