Jacek Sasin o wyborach: Karty do głosowania już są drukowane

2020-04-22 10:32
Katarzyna Adamiak
2020-04-22 10:32

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych już rozpoczęła druk kart wyborczych. Dzieje się to na podstawie decyzji premiera wydanej na podstawie ustawy antyCovidowej - mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jacek Sasin, który był gościem Konrada Piaseckiego w TVN, pytany był o przygotowania do wyborów korespondencyjnych, które jako minister aktywów państwowych ma nadzorować.

Sasin powiedział, że przygotowania do wyborów już trwają. - Dzieje się to przede wszystkim na podstawie decyzji marszałek Sejmu, która wyznaczyła wybory prezydenckie zgodnie z konstytucją na 10 maja i na podstawie decyzji premiera wydanej w oparciu o ustawę antyCovidową, która nakazała państwowym firmom takim jak Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Poczta Polska przygotowanie do tych wyborów, tak aby mogły się odbyć w trybie korespondencyjnym – mówił Sasin.

Zapytany przez Piaseckiego o drukowanie kart powiedział, że to już ma miejsce. - Na mocy decyzji, o której już mówiłem, druk kart został już podjęty – poinformował minister aktywów wartościowych, zaznaczając zarazem, że karty drukowane są według wzoru, który w lutym br. określiła Państwowa Komisja Wyborcza. - Tutaj rola PKW została zachowana - powiedział Sasin.

Jak dodał, ustawa o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 r., może wejść w życie tuż przed wyborami, dlatego rozsyłanie kart rozpocznie się wcześniej. - Ustawa mówi o tym, że siedem dni przed wyborami te pakiety wyborcze Poczta Polska będzie dostarczać do wyborców. I tak zamierzamy właśnie zrobić – mówił Jacek Sasin. - Musimy zacząć wcześniej tę operację, żeby zdążyć – dodał.

Na pytanie Piaseckiego, co będzie, kiedy pakiety trafią do wyborców, a do wyborów jednak nie dojdzie, Sasin odpowiedział - jeśli nie będzie wyborów, nie będzie też głosowania i te pakiety się też nie przydadzą i nie będą żadnymi oficjalnymi wówczas dokumentami.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!