Jak oddać głos ważny? Jak wyglądają karty do głosowania?

2024-04-06 10:31
Karol Szumny
2024-04-06 10:31

Niebieski, żółty, różowy i szary – to kolory kart do głosowania w wyborach samorządowych, które odbędą się w Polsce w niedzielę, 7 kwietnia. Głosujemy poprzez postawienie znaku „x” tylko przy nazwisku jednego kandydata. Znak „x” to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Karta do głosowania w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle. Pod każdym nazwiskiem znajduje się skrót nazwy komitetu wyborczego kandydata, a niekiedy symbol graficzny komitetu – o ile ma on taki symbol. Na karcie do głosowania może być również nazwisko tylko jednego kandydata.

W takim przypadku głosujemy, stawiając „x” w kratce oznaczonej słowem „tak”, jeżeli jesteśmy za wyborem kandydata, albo w kratce oznaczonej symbolem „nie”, jeżeli jesteśmy przeciw. Jeżeli kandydat nie uzyska więcej niż połowy ważnych głosów na „tak”, wójta, burmistrza lub prezydenta wybierze rada gminy.

W przypadku wyborów do rady gminy, tło na karcie do głosowania będzie szare. Inny układ ma karta do głosowania w gminach do 20 tys. mieszkańców, a inny w tych powyżej 20 tys. osób. Aby oddać głos, należy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować i postaw znak „x” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście.

Karta do głosowania do rady powiatu ma kolor żółty. W przypadku głosowania do rady powiatu także należy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować i postawić znak „x” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście. Głosy na kandydatów do sejmiku województwa oddamy na karcie w kolorze niebieskim.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!