Jutro Światowy Dzień bez Tytoniu. Może warto rzucić palenie już teraz?

2022-05-30 12:02
Redakcja
2022-05-30 12:02

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach uprzejmie informuje, że jak co roku dzień 31 maja obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu. W każdym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

Produkty tytoniowe zabijają co roku ponad 8 milionów ludzi. Przemysł tytoniowy i pokrewne muszą stale znajdować nowych konsumentów, którzy zastąpią tych, które zabijają ich produkty, aby utrzymać przychody. Przemysł tytoniowy koncentruje się na młodym pokoleniu.

Firmy tytoniowe wydały ponad 9 miliardów USD na marketing i reklamę, a świat stracił 8 milionów istnień ludzkich z przyczyn związanych z używaniem tytoniu i narażeniem na bierne palenie.

Zespół badaczy powołany przez WHO przeanalizował dotychczasowe wyniki badań dotyczących związku między COVID-19 a tytoniem i nikotyną. Ich zdaniem można stwierdzić jednoznacznie, że osoby, które palą papierosy - w tym także bierni palacze - są bardziej narażone na rozwój ciężkiej postaci choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie ostrzegają przed doniesieniami, które temu zaprzeczają. Eksperci wyjaśniają także, że palenie tytoniu jest znanym czynnikiem ryzyka rozwoju wielu infekcji dróg oddechowych i zwiększa nasilenie chorób układu oddechowego, także COVID-19. Specjaliści tłumaczą, że COVID-19 jest chorobą zakaźną, która atakuje przede wszystkim płuca. Palenie tytoniu zaburza funkcjonowanie płuc, utrudniając organizmowi walkę
z koronawirusami i innymi patogenami. Tytoń jest również głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób niezakaźnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, choroby układu oddechowego i cukrzyca, które zwiększają ryzyko rozwinięcia ciężkiej postaci COVID-19.

Może warto rzucić palenie już teraz.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym -  801 108 108

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!