Mieszkanie w Trójmieście w 2022-2023 – jakie są ceny na rynku pierwotnym?

2022-10-13 18:21
Redakcja
2022-10-13 18:21

Średnie ceny nowych mieszkań w Gdańsku i okolicach są obecnie jednymi z najwyższych w kraju – droższe są tylko nieruchomości w Warszawie i Krakowie. Wznosi się tu dużo apartamentów klasy premium, co istotnie podnosi średnią stawkę na rynku pierwotnym, intensywna inflacja oraz podwyższone zainteresowanie inwestorów dodatkowo pompują ceny.

Jednak twierdzimy, że Trójmiasto wciąż pozostaje dobrym kierunkiem dla osób poszukujących własnego mieszkania, i dzisiaj opowiadamy:

  • gdzie kupisz mieszkania na terenie Trójmiasta w najniższej cenie, 
  • co kształtuje stawki,
  • czy ceny wzrosną do końca bieżącego roku.

Średnia stawka – to nie wszystko

Średnia stawka za metr kwadratowy w Gdańsku potrafi zrazić kupującego, gdyż w 2022 roku sięga ponad 10 500 złotych. Jednak należy pamiętać, że w obliczeniu są brane pod uwagę też oferty klasy premium, co istotnie podnosi średnią arytmetyczną. 

Natomiast rozpiętość cen, w jakich są sprzedawane mieszkania na rynku pierwotnym Gdańska i okolic, pozostaje całkiem duża – minimalne ceny startują już od około 5000 złotych za metr kwadratowy.

Najtańszym typem nieruchomości deweloperskich pozostają domy w zabudowie szeregowej i bliźniaczej ulokowane na przedmieściach lub w krańcowych dzielnicach Gdańska. Tak, często autonomiczny lokal jednorodzinny kupimy w cenie niższej, niż kawalerkę w centrum.

Kolejną przystępną opcją oferowaną przez deweloperów Gdańska są mieszkania w obrębie inwestycji wielorodzinnych. Są wznoszone przeważnie w sypialnianych dzielnicach miasta, takich jak Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna, Jasień, Osowa czy Piecki-Migowo. Coraz częściej buduje się też osiedla mieszkaniowe na przedmieściach Gdańska.

Przystępne opcje z oferty 2022-2023

Jakie ciekawe oferty ze średniej półki cenowej znajdziemy wśród realizowanych obecnie inwestycji?

Przykładem wielorodzinnego budownictwa ze średniego segmentu cenowego może być Osiedle Pastelowe – realizowany etapowo kompleks mieszkalnych w Oruni Górnej. Położony jest w otulinie zieleni, w cichej i spokojnej części miasta. Posiada też zaawansowaną infrastrukturę – monitoring terenu, panele słoneczne zasilające części wspólne, prywatny klub fitness dla mieszkańców. Można tu również kupić mieszkania z pełnym wykończeniem.

Wśród jednorodzinnych inwestycji realizowanych na terenie Gdańska można wymienić osiedle Srebrny Kadr składające się z dwukondygnacyjnych domów w zabudowie bliźniaczej, wyposażonych w indywidualne piece gazowe i ogrzewanie podłogowe.

Czy wzrosną ceny mieszkań do końca 2022?

Bezprecedensowa inflacja oraz rosnące ceny materiałów budowlanych nie sprzyjają obniżkom na rynku pierwotnym. Ponadto wiodący deweloperzy regionu, tacy jak Robyg, Dekpol czy Inpro, coraz częściej stosują nowoczesne rozwiązania technologiczne, dodatkowo podnoszące ceny transakcyjne mieszkań.

Eksperci nie zapowiadają gwałtownych podwyżek jeszcze w tym roku kalendarzowym, ale uprzedzają – już na początku 2023 oferta będzie wyglądała całkiem inaczej.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

jarek

odpowiedz
13.10.2022 18:35

portal lokalny? No kaman redakcjo, sa lepisi spece od was w tym temacie

14.10.2022 20:46

Co Gryfice mają do tego? Brak tematów?