Najdroższy lek na świecie będzie refundowany w Polsce

2022-08-22 14:36
Karol Szumny
2022-08-22 14:36

Już od pierwszego września pacjenci cierpiący na rdzeniowy zanik mięśni będą mieli bezpłatny dostęp do innowacyjnych terapii. „Wprowadzamy nowoczesne technologie z Funduszu Medycznego. W refundacji znajdzie się najdroższy lek w leczeniu SMA – Zolgensma. Polska znajduje się wśród krajów, które zapewniają kompleksowe leczenie” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

fot. Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia przekazał, że już od pierwszego września lek na rdzeniowy zanik mięśni będzie refundowany. Zolgesma – nazywana najdroższym lekiem na świecie – to szansa na normalne życie dla dzieci dotkniętych tą rzadką chorobą genetyczną, która jeszcze niedawno była nieuleczalna. Co roku w Polsce rodzi się około 40-50 dzieci z SMA.

- W refundacji na liście wrześniowej znajdzie się najdroższy, jeżeli chodzi o jednorazowe przyjęcie, lek przeciwko SMA. Mówię tutaj o leku zolgensma, który będzie przeznaczony dla dzieci w wieku do sześciu miesięcy. On będzie podawany oczywiście w wyniku stosowania programu przesiewowego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W ramach kompleksowego programu walki z SMA wprowadzamy też lek, który będzie dopełniał leczenie nusinersenem, który ze względu na trudność podawania czasami wymaga przejścia na inną formę podania, bo to jest lek podawany w tradycyjny sposób, a nie tak jak nusinersen w postaci iniekcji – mówił szef resortu zdrowia.

Zolgensma będzie przysługiwać dzieciom do 6 miesiąca życia.

zdjęcia: Ministerstwo Zdrowia

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

antypis

odpowiedz
22.08.2022 21:26

Czyste sk...synstwo pisiorów. Ile dzieci nie dostanie szansy. Ale drony na ukraine byście kupowali głąby

Taki

22.08.2022 21:26

Ja za pisem nie jestem, ale chyba lepiej że refundują to niż wcale. No i dozbrajanie Ukrainy to też inwestycja w nasze bezpieczeństwo.

Vlog

odpowiedz
22.08.2022 22:10

A ch... J kogo to obchodzi dzbanie.