Nowe prawo na cmentarzach. Wiele nowości, ale też kontrowersji

2022-01-16 16:05
Karol Szumny
2022-01-16 16:05

Przepisy o cmentarzach i chowaniu zmarłych obowiązują już od ponad 60 lat. Od tego czasu wiele się zmieniło, więc zdecydowano o wprowadzeniu nowelizacji ustawy. Obecnie rząd pracuje nad jej ostatecznym wyglądem, a do Sejmu ma trafić jeszcze w czerwcu bieżącego roku.

Jesienią ubiegłego roku rozpoczęły się prace nad nowelizacją Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nowe przepisy mają uregulować kwestie dotyczące prawa pośmiertnego. Chodzi o takie sprawy, jak m. in. dokumentacja zgonu czy określenie, kto jest właścicielem grobu oraz pod jaką jednostkę administracyjną podlega cmentarz.

W projekcie mają zostać zawarte także nowe rozwiązania, które pozwolą na przykład na odnalezienie miejsca pochówku. Mimo że istnieją już takie strony, umożliwiające znalezienie grobu, to wszystko ma zostać doprecyzowane i unowocześnione. Ma powstać także elektroniczna baza danych o wszystkich miejscach pochówku w Polsce. Baza ta ma przyjąć formę internetowej mapy. Będzie tam można również sprawdzić, kto jest właścicielem grobu oraz czy jest on opłacony. Również dokumenty takie jak na przykład akt zgonu mają zostać zastąpione „elektroniczną kartą zgonu”.

Ustawa ma doprecyzować też, kto jest lub kto może być właścicielem cmentarza. Będą to mogły być jednostki takie jak gmina, związek międzygminny, Kościół lub inny związek wyznaniowy. Również pochówki mają być bardziej ekologiczne. Urny mają powstawać bowiem z materiałów biodegradowalnych, zmarli mają być ubierani w odzież z naturalnych materiałów, a zwyczaj wkładania do urn czy trumien różnych przedmiotów ma odejść w zapomnienie.

Projekt zakłada również doprecyzowanie przypadków takich jak pochówki dziecka, które urodziło się martwe i nieznana jest jego płeć. Jeśli rodzina nie pochowa dziecka w ciągu 6 miesięcy od jego śmierci, to obowiązek ten będzie przechodził na gminę. Możliwe będzie też powstanie tzw. grobowisk, czyli zbiorowego grobu.

Kolejną zmianą ma być zdefiniowanie, czym jest „rezerwacja miejsca pochówku”, a czym „prawo do grobu”. Osoba, która dokona rezerwacji, będzie decydowała o tym, kto może być pochowany w grobie i jaki postawić nagrobek. Do opłaty za grób będzie wliczona również taksa za pierwszą pochowaną osobę właśnie w tym miejscu. Po pierwszym pochówku „rezerwacja” stanie się „prawem do grobu” i będzie tam mogła być pochowana osoba wskazana w testamencie; następnie małżonek, potem dzieci, wnuki, a następnie rodzice.

Sporo kontrowersji budzi zapis, który zakłada, że nagrobki, groby czy grobowce będą mogły przejść na własność właściciela cmentarza, a według projektu będzie to gmina, związek międzygminny czy również Kościół. Osoba stawiająca pomnik nie będzie więc jego właścicielem.

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

stąd

odpowiedz
16.01.2022 21:39

Kto jest właścicielem grobu ? Zmarły w nim pochowany nie , to może ten , który opłacił ? A jak tez nie żyje ? A może jeszcze podatek od nieruchomości wprowadzić ? Co się da trzeba na nowo skomplikować ? Skoro w Sejmie siedzi 460 oslów , to musza coś robić ?

Ot kurna

odpowiedz
16.01.2022 20:00

Nawet nieboszczykom nie dadzą spokoju.

Ja...

odpowiedz
16.01.2022 16:38

Gmina, kościół pokryje koszty uszkodzonych z różnych powodów pomniki. O rety jakich czasów dożyłem

Jacek

odpowiedz
16.01.2022 23:09

"Sporo kontrowersji budzi zapis, który zakłada, że nagrobki, groby czy grobowce będą mogły przejść na własność właściciela cmentarza" - więc właściciel będzie musiał je utrzymywać. Będzie sprzątał, malował literki, naprawiał ubytki, a może sprzątnie kwiatki po święcie zmarłych? Niektóre grobowce są zabytkami, co na to konserwator zabytków? Notabene ilu sprzeda pomniki zanim zmienią właściciela?

17.01.2022 06:13

Nie ma takiej opcji to nie może przejść nie długo będzie jak w WILKOWYJACH. Pochowany zostanie ten co ma pieniądze a reszta morze do zbiorowej mogiły za płot. Tym jełopom już się całkowicie pier...i w tych pustych baniakach

Ks. Pączek

odpowiedz
17.01.2022 14:38

Wszystko zmierza do tego by ludzie nie posiadali żadnej własności nawet swoich zmarłych. Zbudowaliśmy sobie świat w którym jedynym prawem będzie zdechnąć, nawet ci pomogą taką eutanazję przeprowadzić. Oddaliśmy wszystko nawet swoją wolność wąskiej grupie właścicieli świata, oni będą teraz rozporządzać naszymi majątkami, ciałami, dziećmi i życiem.

remonty

odpowiedz
17.01.2022 09:57

czyli kupować pomniki nagrobne dla kościoła lub gminy

Ewka

odpowiedz
17.01.2022 15:13

Jak będziesz chciał nowy nagrobek postawić to będziesz musiał mieć zgodę właściciela cmentarza i zapłacić od tego haracz? Bo twoja będzie tylko dziura w ziemi a nie nagrobek za który zapłaciłaś.Dobrze to rozumiem

Adam

17.01.2022 15:13

Dziura tez nie Jest twoja.

And

odpowiedz
18.01.2022 18:22

Teraz żaden z pisiorów się nie wypowiada bo to ich rząd to uchalił wstyd