Pięć przypadków złamania kwarantanny w powiecie gryfickim

2020-03-25 10:20
Katarzyna Adamiak
2020-03-25 10:20

Gryficcy policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną. W pięciu przypadkach funkcjonariusze stwierdzili naruszenie.

W kwarantannie na terenie naszego powiatu znajdują się osoby i rodziny, które powróciły z zagranicy. Na ten moment w naszym regione objęte kwarantanną są 64 osoby. 

To czy przebywają one przebywają w izolacji domowej, na bieżąco sprawdzają gryficcy policjanci. Wygląda to tak, że patrol policji lub dzielnicowy rejonu służbowego udaje się pod wskazany adres, a następnie dyżurny policji dzwoni do osoby wskazanej w kwarantannie, aby ta pokazała się policjantom i udowodniła, że faktycznie znajduje się w domu sama lub z innymi osobami. Policjanci dopytują też osoby kwarantannowane, czy nie potrzebują pomocy, a jeśli tak to w jakim zakresie.

Jak się okazuje, nie wszyscy przestrzegają kwarantanny. 

- Do tej pory policjanci podczas prowadzonych sprawdzeń stwierdzili pięć przypadków naruszeń kwarantanny, w związku z czym policja będzie kierować wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Gryficach, za co grozi kara do 5 tysięcy złotych. W 3 innych przypadkach prowadzone są czynności sprawdzające pod kątem przestępstwa z art. 165 par.1, pkt. 1 KK. tj. sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne, lub szerzenie się choroby zakaźnej, za co grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat - przekazuje naszej redakcji podkom. Zbigniew Frąckiewicz rzecznik prasowy KPP w Gryficach.

Do funkcjonariuszy docierają też zgłoszenia z informacją o naruszeniu kwarantanny przez osoby nią objęte. Każda tego typu sytuacja jest sprawdzana. Część z tych zgłoszeń się nie potwierdza. - Wynika to niejednokrotnie z konfliktów sąsiedzkich, dlatego wszelkie zgłoszenia muszą być przemyślane i odpowiedzialne. W przypadku nieuzasadnionych zgłoszeń funkcjonariusze mogą ukarać nieodpowiedzialnego zgłaszającego mandatem karnym nawet do 500 złotych – mówi podkom. Frąckiewicz.

Warto pamiętać, że osoba, która nie stosuje się do obowiązku kwarantanny, może zostać ukarana grzywną w wysokości 30 tys. złotych przez służby sanitarne, które również informuje policja.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!