Po raz pierwszy od 10 lat odnotowano wzrost czytelnictwa w Polsce!

2024-04-17 10:06
Karol Szumny
2024-04-17 10:06

43% badanych zadeklarowało, że w 2023 roku przeczytało co najmniej jedną książkę – wynika z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej. Jest to najwyższy wynik od ostatnich 10 lat.

Według danych Biblioteki Narodowej z 2023 roku, 43% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Jest to wzrost o 9 punktów procentowych, największy od 10 lat. Podano również, że wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u mężczyzn w wieku 25-39 lat.

- W naszej bibliotece również zauważyliśmy wzrost czytelnictwa. Coraz więcej osób młodych w wieku 25-35 lat zapisuje się do biblioteki lub zapisuje swoje dzieci. Nastolatkowie również coraz częściej korzystają z biblioteki. Odwiedzając nas, szukają inspiracji czy też właściwego kierunku literackiego – mówi starszy bibliotekarz Karolina Kurczewska z Biblioteki Publicznej im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej w Trzebiatowie.

W raporcie zauważono też, że coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe.

- Wzrost zainteresowania czytelnictwem wśród nastolatków jest spowodowany reklamami w mediach społecznościowych. Jest to specjalny rodzaj literatury pod nazwą „young adult”, który należy wybierać z dużą rozwagą i wnikliwością – zaznacza bibliotekarka.

W trzebiatowskiej bibliotece najchętniej czytane są kryminały, reportaże, biografie czy powieści obyczajowe. Z kolei najmłodsi najchętniej wybierają fantastykę, historie o zwierzętach czy bajki Disneya, Marvela.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!