Policja ostrzega przed oszustwem na wirtualne pensjonaty

2022-12-26 12:14
Redakcja
2022-12-26 12:14

W okresie świąteczno-noworocznym w ofertach internetowych nasilają się oszustwa na tzw. „wirtualne pensjonaty”. Choć jest ich zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich, to niestety nadal się pojawiają – ostrzega rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

 

Wśród ofert na portalach ogłoszeniowych i grupach na popularnym portalu społecznościowym pojawiają się także fałszywe oferty obiektów, które nie istnieją. Często magnesem mają być luksusowe warunki wypoczynku i atrakcyjna cena.

Według policyjnych statystyk liczba oszustw na tzw. „wirtualne pensjonaty” maleje, ale trzeba być czujnym. W 2019 r. odnotowano 47 takich przypadków w Zakopanem. W tym roku zgłosili się już pierwsi oszukani.

Policjanci radzą, by szukając ofert noclegowych korzystać z oficjalnych stron obiektów hotelarskich lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców. W przypadku prywatnych ogłoszeń ofertę powinno się zweryfikować np. w bazie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Policjanci apelują o zachowanie dokumentacji związanej z transakcją: potwierdzenia przelewów oraz e-maili i radzą, by nie działać pod presją czasu, bo pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.

Podejrzenie powinno wzbudzić: znakomita lokalizacja, wysoki standard i niska cena. Warto porównać cenę wynajmu w innych obiektach i sprawdzić, czy podany adres faktycznie istnieje. Nie należy sugerować się zamieszczonymi na stronie internetowej opiniami zadowolonych klientów, bo w przypadku oszustwa są one spreparowane.

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

jarek

odpowiedz
27.12.2022 12:26

bookuje tylko na booking com albo w podobnych miejscach bo i taniej i pewniej, a jak ktos lyknie apartamant na krupowkach za 100zl osobodoba to niech cierpi za swoja naiwnosc

Jarek

27.12.2022 12:26

@Mariusz kulujac tam jestem 100% pewny, ze nie bedzie walkow. Loza tym baaardzo czesto przez booking jest taniej. Razu pewnego dzwonie do hotelu, mowie ze chce rezerwacje ale z cena z booking, bezposrednio u was, a pani na to ze nie moga mi zaoferowac taniej. Kupilem wiec taniej na booking, stratny byl oczywiscie hotel, bo i tansza rezerwacja niz w hotelu, prowizja itp- probowalem, ale mnie zlali.

Mariusz

27.12.2022 12:26

Booking to tylko pośrednik który za swoje usługi kasuje kilkanaście procent przykładowo na wyjedzie który kosztowałby normalnie 4000 zł na booking ta sama oferta będzie za 4600 zł dodatkowo oceny obiektów na booking i innych stronach są najnormalniej kupowane dlatego nie radze ich brać pod uwagę Noclegi wykupowane bezpośredni zawsze będą najtańsze dlatego warto poświęcić trochę czasu na przeglądanie ogłoszeń na przykład na OLX i weryfikowane je na google maps .