Powiat Gryficki pod śniegiem. Gdzie są służby?

2023-11-27 15:51
Karol Szumny
2023-11-27 15:51

Mimo że jest dopiero końcówka listopada, to w ostatnich dniach już mogliśmy poczuć pierwszy atak zimy. Służby drogowe mają pełne ręce roboty, a kierowcy muszą zachować ostrożność na śliskich drogach. O corocznej akcji „zima” rozmawiamy z przedstawicielami drogowych instytucji w naszym powiecie.

W ostatnich dniach nasiliły się opady śniegu. Była również gołoledź. Takie warunki oznaczają pełną mobilizację służb drogowych. Czy dają radę?

- Jak co roku prowadzimy akcję „zima” zgodnie z wyznaczonymi wytycznymi i klasyfikacją prowadzenia akcji zimowej. Staramy się nawet robić to w wyższym standardzie niż należy, ponad te wytyczne. Od soboty cały czas pracujemy mówi Ewa Sygnowska, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Gryficach.

Dodaje, że drogi wojewódzkie w naszym powiecie są na bieżąco odśnieżane oraz posypywane solą. Zastrzega, że przy dużym mrozie reakcja soli może być opóźniona i nie wynika to z braku dbałości o drogi. Odniosła się też do dróg krajowych.

- Zimą na pewno nie będziemy mieli czarnych nawierzchni, jak na drogach krajowych. Robimy wszystko, co w naszej mocy, ale nie ma takiej możliwości, by przy takich nakładach finansowych i na takim sprzęcie mieć przejrzystą jezdnię jak tamtych drogach. Mamy zupełnie inny standard utrzymania zimowego – wyjaśnia Ewa Sygnowska.

- Jesteśmy przygotowani do zimy. Mamy podpisane wszystkie umowy, śledzimy prognozy pogody, a nasi pracownicy mają dyżury. Co ważne, to również kierowcy muszą dostosować prędkość jazdy do warunków na drodze – powiedziała kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Gryficach.

Jak mówi Wincenty Heilik, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Gryficach, służby na drogach powiatowych działają już od wczesnych godzin porannych. Zapewnia, że wszystko jest opanowane.

- Działamy już od godziny 5. Jesteśmy przygotowani sprzętowo oraz kadrowo. Najpierw odśnieżane są drogi pierwszej kategorii, te najważniejsze, a następnie pozostałe. Około godziny 11:00 zakończyliśmy działania relacjonuje Wincenty Heilik.To, co było z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek, zostało opanowane. Byliśmy przygotowani – zaznacza.

- Na akcję „zima” jesteśmy jak najbardziej zaopatrzeni. Budżet zapewnił nam zakup materiałów takich jak sól czy piach. Nie ma obaw, że czegoś zabraknie. Jeżeli zima będzie w podobnym wydaniu, co ubiegłoroczne, to jesteśmy w stu procentach zabezpieczeni – zapewnia Wincenty Heilik.

O działaniach na drogach gminnych rozmawiamy ze Stanisławem Hołubczakiem, dyrektorem Zakładu Usług Komunalnych w Gryficach.

- Działamy przez cały czas od piątku. W miarę opadów nasze działania się intensyfikują. Jesteśmy całkowicie przygotowani. Na miarę tych możliwości, które zakładamy w naszym budżecie, będziemy prowadzić akcję „zima” przez cały okres zimowy. Mamy zapasy materiałowe i nie ma zagrożenia, że czegoś zabraknie. Mamy zabezpieczone środki na pełne działanie mówi Stanisław Hołubczak.

- Nasze działania polegają głównie na usunięciu śniegu i na posypaniu drogi piaskiem i solą. Nie jest możliwe całkowite usunięcie śniegu i doprowadzenie do czarnej jezdni. Nie ma też możliwości, żebyśmy podjęli akcję w jednej chwili na wszystkich drogach. Robimy to kolejno, od najważniejszych dróg do mniej ważnych, żeby umożliwić przejazd dla wszystkich mieszkańców – wyjaśnia nasz rozmówca.

- Najważniejszy jest rozsądek za kierownicą. Na co dzień przecież też jesteśmy kierowcami i wiemy, jak to wygląda. W trudnych warunkach należy zachować bezpieczną prędkość – podkreśla.

Jak zapowiadają synoptycy tvnmeteo, jutro czekają nas kolejne opady śniegu. Podobnie będzie w środę. Zachowajmy ostrożność na drogach.

Komentarze (13)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Mieszkaniec

odpowiedz
27.11.2023 22:27

Sypie od soboty a w niedziele dalej zero pługów. Jeszcze bezczelnie kłamią że pracują. Starosta potrafi tylko robić sobie zdjęcia na imprezach i przecinać wstęgi, a wszystko w powiecie leży...

A.W

27.11.2023 22:27

Oczywiście, że pracują. Śledzą prognozy pogody i modlą się o odwilż. Podobno gmina Płoty zatrudniła szamana od pogody, bo na ulicach ani ziarenka piasku, więc liczą na skuteczność. Jak ukochani emeryci pani vice poprzewracają się na tych śliskich chodnikach to w przyszłym roku nie będzie komu robić jubileuszu.

Kierowca

odpowiedz
27.11.2023 17:41

Jakie działania prowadzą służby? Od gryfic do Cerkwicy nic nie zrobione a nie jest to raczej podrzędna droga

Paweł

odpowiedz
27.11.2023 16:02

Przejechałem dziś 3 powiaty i tylko w gryfickim kraina śniegu i lodu. Gdy wszyscy mieli czarny asfalt to nasze służby skupiły się wyłącznie na S6

Marcin

27.11.2023 16:02

S6 ma swoje służby kture ogarniajom droge

Cyc

27.11.2023 16:02

Ale z ciebie bulwa. Tam prawie nie padalo

27.11.2023 22:34

A ci z wioskami jak zwykle jesteśmy pomijani my tez jezdzimy do pracy i też dxieci dojeżdżają autobusem do szkoły

Serio.

odpowiedz
27.11.2023 16:02

Serio? Droga Gorzyca-Gryfice to tragedia.

Damian

odpowiedz
27.11.2023 21:29

Pezeciez fasolenia tego gamonia to się słuchać nie da, o 11 skoczyi a przez gryfice to żaden fuj nie przejechal, najebało śniegu po kostki i cały dzień i wieczór kurka wodna lodowisko, oni mają podpisane umowy o nawet wyższe standardy... o czy mówi o sypani piasku z wiaderka? Umowy macie napewno kasa poszła bokiem a, przy aktualnych wyższych waszych standardach powinno się was wyebac z i terenu, jakoś kolobrzeg i kamien potrafili odśnieżyć, tylko klasycznie ta zajebana gryficki dziura z tymi debilami w starostwie fuja robią.

Sołtys

odpowiedz
27.11.2023 16:02

Chyba ktoś się odkleił. 110 biała i ujeżdżona . Cytuję ,,Robimy co w naszej mocy" Wychodzi z autopsji że jest niemoc.

Grzegorz

odpowiedz
27.11.2023 19:29

Powiat kamieński jakoś ma czarne drogi.A Gryficki brak słów.

Haha

odpowiedz
27.11.2023 17:37

Hahahaha. No chyba jakieś jaja sobie robicie z tą akcja zima. Popatrz na drogi

Mati

odpowiedz
27.11.2023 20:04

Bzdury! 25ty pierwszy większy śnieg -droga na Płoty -nic nie było robione. Auta jechały 50km/h