Praca w Niemczech – gdzie jechać, żeby zarobić?

2023-01-02 23:29
Redakcja
2023-01-02 23:29

Niemcy to jeden z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie z wysokimi pensjami i komfortowymi warunkami pracy. Specjaliści z różnych krajów przyjeżdżają tutaj, aby zdobyć prestiżową pracę i zrobić karierę.

Łączna liczba obywateli UE, którzy przybyli do Niemiec do pracy, wyniosła 1 650 000 w 2021 r. To prawie sześć razy więcej niż liczba migrantów zarobkowych z reszty świata, w tym z Chin i Indii.

Jak znaleźć pracę w Niemczech

Serwisy z wakatami 

Sami Niemcy wolą szukać pracy przez Internet. Większość pracodawców często wybiera tam pracowników. Oprócz ofert pracy strony internetowe często zawierają przydatne informacje: jak napisać CV, jak napisać list polecający, jak komunikować się z potencjalnym pracodawcą, jakich zarobków się spodziewać, jakie są podatki w danym kraju itp.

Dobrym przykładem dobrego źródła poszukiwania pracy w Niemczech jest Jooble. Tutaj znajdziesz wiele ofert pracy, takich jak praca nad morzem Niemcy.

Witryny wyszukiwania ofert pracy są dwojakiego rodzaju:

Wyszukiwarki

Oferują listę wolnych miejsc pracy, ale nie pozwalają na sporządzenie CV, utworzenie profilu. Najpopularniejsze to adzuna i carejet.

Wymiany

Dają one pracodawcom możliwość zamieszczania ogłoszeń o pracę, a kandydatom możliwość wypełniania własnych życiorysów na stronie, otrzymywania zaproszeń od potencjalnych pracodawców i monitorowania wakatów.

Jest jeszcze jedna kategoria stron z ofertami pracy – specjalistyczne. Tutaj osoby zainteresowane stanowiskiem w określonej dziedzinie mogą znaleźć atrakcyjną ofertę pracy. Na przykład:

 • Absolwenci, studenci, młodzi profesjonaliści: jobmensa.de, studentjob.de, dieamasterarbeit.de;
 • Tłumacze: toplanguagejobs.de;
 • Praca w startupach: berlinstartupjobs.com, startup4me.com;
 • IT: ictjob.de;
 • Hotele i restauracje: hotelcareer.de, gastrojobs.de, hoteljob-deutschland.de;
 • Nauka: akademik.de;
 • Zarządzanie, finanse: experteer.de, efinancialcareers.de.

Federalna giełda pracy

Federalna Giełda Pracy umożliwia znalezienie pracy z wyższym wykształceniem lub bez w różnych częściach Niemiec. Pracuje nie tylko w języku niemieckim, ale także angielskim, francuskim.

Media społecznościowe

Najpopularniejsze w poszukiwaniu pracy są Xing i Linkedin. Pierwszy koncentruje się głównie na firmach niemieckich, a drugi na organizacjach międzynarodowych. Utwórz profil tutaj, poświęć trochę czasu na jego wypełnienie – a być może bardzo szybko znajdzie Cię jakaś firma.

Strony firmowe

W Niemczech jest wiele dużych firm produkcyjnych: Bosch, Audi, Siemens, Daimler, IBM Deutschland itp. Dlatego jeśli chcesz dostać pracę gdzieś konkretnie, wejdź na stronę internetową odpowiedniej firmy i poszukaj zakładki „Praca” (Karriere, Jobs, Jobangebote). Zobacz, jakich fachowców potrzebują.

Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiednie stanowisko – napisz, a jeszcze lepiej – zadzwoń pod wskazany numer telefonu. Jeśli nie, ale rozumiesz, że możesz się przydać w tej firmie, wyślij swoje CV na podany adres e-mail. Oczywiście przynajmniej – po angielsku, a lepiej – po niemiecku.

Jaki zawód wybrać

Poniżej przedstawiamy listę 5 najbardziej pożądanych zawodów w Niemczech dla obcokrajowców:

 1. Praca fizyczna

Proste prace fizyczne są zawsze najbardziej poszukiwane wśród pracowników zagranicznych. Niemcy nie są wyjątkiem. Tacy pracownicy są potrzebne niemal wszędzie: w produkcji, budownictwie, a nawet małych firmach.

Wynagrodzenie: 1200 – 1900 EUR/miesiąc.

 1. Opieka nad osobami starszymi

Najczęściej taka praca trwa od 6 miesięcy do 1 roku. W większości przypadków osoba mieszka bezpośrednio w domu. A oprócz wyjścia musi sprzątać lub gotować.

Wynagrodzenie: 1000 – 1200 EUR/miesiąc.

 1. Operatorzy dźwigów towarowych

Maszynista to pracownik kolei, który zarządza pociągami pasażerskimi i towarowymi, pociągami elektrycznymi różnych wiadomości i miejsc docelowych. Maszynista prowadzi pociąg, kierując lokomotywą.

Wynagrodzenie: 2400 – 2600 EUR/miesiąc.

 1. Żniwny

Mowa oczywiście o pracy latem lub jesienią. W większości przypadków pracodawcy nie wymagają dodatkowych kwalifikacji. Priorytetem jest zatrudnienie dużej liczby osób w krótkim czasie. Dlatego jest to idealna praca dla par lub dużych grup.

Wynagrodzenie: 1200 – 1800 EUR/miesiąc.

 1. Restauracje i hotele

Potrzebni do pracy: kelnerzy, kucharze, sprzątaczki, do zmywania naczyń, na recepcję. Ponownie, wypłaty będą się różnić. Ponieważ w każdym przypadku wymagają innych umiejętności lub doświadczenia. Również, pracując w tym biznesie, możesz liczyć na dobre napiwki. Czasami stanowią one dużą część wynagrodzenia, więc pracodawcy celowo ich zostawiają dla siebie.

Wynagrodzenie: 1500 – 3000 EUR/miesiąc.

Pensja

Średnia miesięczna pensja obcokrajowców w Niemczech wygląda mniej więcej tak:

 • Branża IT – 7380 euro;
 • Biznes hotelowy – 3500 euro;
 • Budowa – 3000-4500 euro;
 • Catering publiczny – 3400 euro;
 • Pielęgniarka, niania – 2300 euro;
 • Cukiernik – 2300-2500 euro;
 • Pracownik produkcji i magazynów – 2500 euro;
 • Kasjer, pracownik sklepu – 2200 euro;
 • Kelner – 1900-2000 euro.

Niemiecki rynek pracy jest bardzo zróżnicowany i przy należytej wytrwałości zagraniczni specjaliści z zupełnie innych zawodów mają duże szanse na znalezienie pracy w tym kraju.

Niemcy to duży kraj, jednak szanse na znalezienie pracy w dużych miastach, takich jak Monachium, Berlin czy Hamburg, są większe. Koniecznie odwiedź niemiecką ziemię jako turysta. Oprócz zwiedzania zabytków i delektowania się wykwintną kuchnią, pozwoli ci to zbadać sytuację i poznać mieszkańców lub innych imigrantów. Bardzo często ten sposób poszukiwania pracy w Niemczech jest najskuteczniejszy.

Komentarze (12)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Donald

odpowiedz
04.01.2023 19:32

Tusk powinien skorzystać z oferty i wyjechać do swej germańskiej ojczyzny.

Do Obywatel

04.01.2023 19:32

W polsce prasa jest bo ludzie pracują domy budują auta nowe kupują a niby Polacy co to w Polsce podatków nie chcą płacić to jadą Niemców dorabiac

Jozef

04.01.2023 19:32

Do Donalda moja stara da mu kwiaty . Jak Bendzie wsiadac do np. Autobusu do niemiec. Niech jedzie rwac szparagi do rzeszy ,do swojego kraju .

Obywatel

04.01.2023 19:32

A dlaczego nie ma w Polsce pracy?! Niekończąca się opowieść... Prawdziwe suwerenne państwo zapewnia obywatelom godna pracę i płacę, a nie dopłaty do np. alkoholizmu.

Polak

odpowiedz
04.01.2023 11:09

Niech nam NIEMCY zapłacą odszkodowanie za II wojnę światową a żaden POLAK nie będzie musiał jechać do potomków ludobójców narodu polskiego.

Mirek

odpowiedz
04.01.2023 11:30

Kraj rozwinięty w okradanu innych krajów

Mirek

odpowiedz
03.01.2023 18:11

Sami pracujcie u faszystów. Niech oddają pieniądze za polskie mienie . A jesteśmy tu bo tak uchwalili . No mocarstwa za nas . A generał Świerczewski zginoł. Bo mieliśmy mieć to co przed drugą i to co mamy teraz .

Oli

odpowiedz
03.01.2023 18:49

Sami pracujcie u kolegów rosji . To faszyści niemieccy. Jedźcie tam i żyjecie tam. Róbcie robotę dla niemiec

Michał

odpowiedz
04.01.2023 22:42

Zapraszamy pana donalda na szparagi do germancow. 👋

Propaganda dla Polaków iq szympansa

04.01.2023 22:42

Jak czytam te komentarze to faktycznie iq szympansa.Lepiej nie wyjeżdżajcie bo wstyd.Sa inteligentni dbają o siebie i o swoje interesy a nie walą gały na akord jak nasi ruchając jeden drugiego w dupe

Sam

04.01.2023 22:42

Sobie jedż dumny Polaku.

jodo

odpowiedz
27.02.2023 21:52

Niemcy to spoko opcja jeśli chodzi o prace. na pewno lepiej płacą nuiż u nas. sporo czasu nie byłem przekonany ale w końcu wujek mnie namówił i pojecałem z nim z otto, i to był bardzo dobry wybór