Praca zdalna tylko dla zaszczepionych! Marszałek z nowatorskim rozwiązaniem

2021-11-19 20:03
Redakcja
2021-11-19 20:03

Marszałek województwa zachodniopomorskiego zdecydował, że Urząd Marszałkowski wraca do rozwiązań z czasu poprzednich fal pandemii COVID-19 i przywraca możliwość pracy zdalnej dla pracowników. Tym razem jednak pracodawca zdecydował się na istotną modyfikację zasad pracy zdalnej. Będą mogli z niej skorzystać jedynie ci urzędnicy, którzy w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych zaszczepili się i chcą zwiększyć swoją ochronę.

Każdego dnia docierają do nas coraz bardziej niepokojące dane dotyczące skali zachorowań. Lekarze ostrzegali przed jesiennym wysypem zakażeń jeszcze latem, niestety nie było to wystarczającym argumentem skłaniającym do szczepień. Połowa społeczeństwa nie chce się szczepić. W opinii wielu ekspertów Rząd RP – wzorem państw zachodnich – powinien podjąć bardziej zdecydowane rozwiązania prawne, by skłonić ludzi do szczepienia, jako najlepszej metody na uniknięcie zachorowania bądź przechorowanie zakażenia dużo łagodniej, niż w przypadku braku szczepienia.

– Niestety rząd skapitulował w walce z pandemią, w imię nieodpowiedzialnego przymilania się   antyszczepionkowcom. Nie wprowadza zachęt do szczepienia, nie chroni osób odpowiedzialnych, które się szczepią, nie daje narzędzi pracodawcom do organizacji pracy tak, by zakażenia i kwarantanny nie paraliżowały pracy firm i instytucji. Nie mamy wyjścia – musimy sami chronić odpowiedzialnych. Dlatego od poniedziałku wprowadzam rozwiązania dla zaszczepionych umożliwiając pogłębienie ochrony im i ich bliskim. Pandemia przybiera na sile i musimy działać natychmiast! – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.

Przypomnieć należy, że gdy tylko pojawiła się taka możliwość, w maju br. Urząd Marszałkowski, jako jeden z pierwszych urzędów w Polsce, przeprowadził akcję szczepień dla swoich pracowników. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego latem przeprowadził także konkurs dla gmin, które najskuteczniej potrafiły wpłynąć na decyzje mieszkańców w tym zakresie, zwrócił się także do wszystkich sołtysów z prośbą o propagowanie szczepień.

Wobec narastającej fali pandemii – w naszym regionie zanotowaliśmy właśnie kolejny rekord 1299 nowych potwierdzonych zachorowań – marszałek podjął decyzję o zmodyfikowaniu zasad pracy zdalnej w Urzędzie Marszałkowskim.

– Jako pracodawca, podjąłem decyzję o przywróceniu pracy zdalnej części Urzędu na najbliższe tygodnie. Pracę zdalną będą mogli wykonywać Ci pracownicy, którzy pomimo zaszczepienia obawiają się zarażenia siebie, a co za tym idzie swoich bliskich i chcą minimalizować to ryzyko. Szczepionki nie chronią w 100% i osoby niezaszczepione stanowią duże zagrożenie dla zaszczepionych. Mieliśmy kilka przypadków infekcji osób zaszczepionych w naszym Urzędzie. Zarazili się nie z własnej winy, pomimo należytej staranności – tłumaczy Olgierd Geblewicz. – Nasze rozwiązanie nie ma charakteru restrykcyjnego. Wynika z logiki – osoby, które bez wyraźnych przeciwskazań medycznych nie chcą się szczepić, nie traktują ryzyka zakażenia poważnie, zatem dla nich praca zdalna jest rozwiązaniem bezcelowym Liczę też na to, że takie rozwiązanie będzie stanowić dodatkową motywację dla niezaszczepionych, co w efekcie zwiększy bezpieczeństwo pracowników.

Podkreślić należy, że poinformowanie pracodawcy o fakcie zaszczepienia (bądź jego braku) jest w pełni dobrowolne. Regulować to będzie zarządzenie marszałka „W sprawie umożliwienia pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego zwiększenia ochrony ich życia i zdrowia”. Zacznie ono obowiązywać od poniedziałku 22 listopada 2021 r.

Marszałek nie wyklucza kolejnych udogodnień i docenienia odpowiedzialności w pracy dla zaszczepionych w Urzędzie.

Komentarze (15)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Osa

odpowiedz
19.11.2021 22:22

Czyli jak się zaszczepiłem to jestem bardziej narażony na zakażenia niż nie zaszczepiony, nareszcie ktoś to potwierdził.

Ale

19.11.2021 22:22

Wybrałaś sobie autorytet.

Lin

odpowiedz
20.11.2021 07:07

Co za bzdury plecie!

Bronek

odpowiedz
20.11.2021 08:54

Idiota, nawet Nitras by na to nie wpadł, a Geblewiczowi pykło!

7uuuuuuup

odpowiedz
20.11.2021 09:30

Ale wymyślił

Victor

odpowiedz
20.11.2021 08:52

Cokolwiek zrobi PIS jest źle. Jak były obostrzenia to POpaprańcy wrzeszczeli, że gospodarka padnie, jak obostrzeń nie ma, to PIS przymila się do antyszczepionkowców. Co za obłuda ! Tfu ! Panie Marszałku. Jak się nie podoba to wyemigrujcie do Niemiec lub Brukseli, tam macie otwarte drzwi i tam wam będzie dobrze, a nam tutaj bez was.

And

20.11.2021 08:52

Może ty gdzieś wyjedź będzie na pewno lepiej

JÓZEFA

odpowiedz
20.11.2021 09:34

Według GEBLEWICZA to rząd powinien zmusić do szczepień.Wtedy mogliby wrzeszczeć , że to dyktatura.ŻYJEMY w wolnym,demokratycznym kraju i każdy może decydować o swoim życiu.

KRZYSZTOF

20.11.2021 09:34

Powiedzą, że musisz. A po czasie powiedzą, że PIS kazał. Super matia

And

20.11.2021 09:34

Gdzie ty masz demokrację

Miotła

odpowiedz
20.11.2021 10:53

Skoro zaszczepiony się zaraził to mógł go zarazić inny zaszczepiony, więc skąd twierdzenie że to napewno od niezaszczepionego? Covidowa propaganda zaczyna się sypać. Nie ma czego bronić skoro sami koronaFaszyści już nie wierzą w te bzdury.

KRZYSZTOF

odpowiedz
20.11.2021 12:40

Czy To ten Pan . Co zjeżdża drogę dla innych . Gratulacje . Dla mowy .

KRZYSZTOF

20.11.2021 12:40

Kurde Pan T także jest kierowcą rajdowym . W obszarze zabudowanym ponad 105 km/h . Sami kierowcy w PO 🤣

No cóż

odpowiedz
20.11.2021 23:49

zawsze najszybciej zwraca na siebie uwagę... właśnie idiota.

Zenek

odpowiedz
20.11.2021 11:05

Picuś Glancuś - już całkowicie masz Łobuzie ten głupi czerep zryty.!Niestety , ale musisz.sie leczyć!!!NARCYZIE!