Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów przyjadą do powiatu gryfickiego

2023-12-26 14:54
Karol Szumny
2023-12-26 14:54

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin podjętej przez Konferencję Episkopatu Polski w naszej archidiecezji odbędzie się peregrynacja relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów w dniach 6-13 stycznia 2024 roku.

Arcybiskup Andrzej Dzięga zatwierdził załączony plan peregrynacji zakładający modlitwy w obecności relikwii w ponad pięćdziesięciu miejscach Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Relikwiarzowi peregrynacyjnemu, w którym znajdują się są cząstki wszystkich członków rodziny Ulmów, będzie towarzyszyć kopia obrazu beatyfikacyjnego.

W powiecie gryfickim relikwie będzie można zobaczyć we wtorek, 9 stycznia, w sanktuarium w Trzebiatowie w godzinach 12:00-14:30, a od godziny 14:45 także w kościele w Górzycy, w Wyszoborze oraz w Gryficach w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ulmowie, choć byli świadomi zagrożenia śmiercią, ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę. Ciała członków rodziny pierwotnie zakopano przed ich domem. Pogrzeb odbył się na cmentarzu w Markowej 11 stycznia 1945 roku, a więc niespełna rok po egzekucji. Ciała złożono wówczas w czterech trumnach.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!