Rodzice jako mentorzy. Jak pomóc dziecku w wyborze kierunku studiów?

2024-06-30 13:58
Artykuł sponsorowany/materiał partnera
2024-06-30 13:58

Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Decyzja ta ma wpływ na przyszłą karierę zawodową, rozwój osobisty i często także na poczucie spełnienia życiowego. Rodzice odgrywają kluczową rolę w tym procesie, będąc najbliższymi doradcami i mentorami swoich dzieci. Jak zatem mądrze i skutecznie pomagać nastolatkom w wyborze kierunku studiów? Eksperci z Uniwersytetu Szczecińskiego postanowili zbadać tę kwestię i przygotowali swego rodzaju „poradnik dla rodzica”.

Zrozumienie zainteresowań i pasji młodego człowieka

Pierwszym krokiem w pomaganiu nastolatkowi w wyborze kierunku studiów jest zrozumienie jego zainteresowań i pasji. Rodzice powinni uważnie obserwować swoje dziecko, zwracać uwagę na to, co sprawia mu radość, co go fascynuje i jakie ma talenty. Ważne jest, aby rozmawiać z nim o jego marzeniach i aspiracjach, pytać o to, jakie zajęcia sprawiają mu najwięcej satysfakcji, z jakich przedmiotów czuje się „silne”.

Pomocne mogą być także różnego rodzaju testy zainteresowań i predyspozycji zawodowych, które pomagają określić, w jakich dziedzinach młody człowiek może się najlepiej odnaleźć. Warto też skonsultować się z doradcą edukacyjnym lub zawodowym, który zaproponuje odpowiednie narzędzia diagnostyczne.

Rodzice również powinni zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni. Dzięki temu mogą lepiej doradzać swoim dzieciom i odpowiadać na ich pytania. Warto czytać artykuły, raporty rynkowe oraz brać udział w dniach otwartych uczelni, aby mieć pełny obraz dostępnych możliwości.

Ważne jest także, aby zachęcać nastolatka do samodzielnego poszukiwania informacji o kierunkach studiów. Może to obejmować przeglądanie stron internetowych i mediów społecznościowych uczelni, uczestnictwo w webinarach i warsztatach, a także rozmowy z osobami studiującymi interesujące go kierunki.

Pomoc Uniwersytetu Szczecińskiego

Z pomocą w wyborze odpowiedniej ścieżki kariery i kształcenia wychodzi Uniwersytet Szczeciński, który umożliwił darmowe konsultacje (online lub stacjonarne) z doradcą edukacyjnym i zawodowym. Każdy potencjalny kandydat na studia może umówić się z konsultantem z Akademickiego Biura Karier, który podczas rozmowy zdiagnozuje potencjał danej osoby i jej preferencje zawodowe oraz przekaże informacje o dobrze płatnych zawodach i rynku pracy.

Natomiast konsultacje z doradcą edukacyjnym z Biura Rekrutacji US skierowane są do tych, którzy poszukują własnej ścieżki edukacyjnej, chcą poznać ofertę uczelni, pragną uporządkować wiedzę o sobie lub szukają potwierdzenia co do podjętych już decyzji. 

Wsparcie emocjonalne

Proces wyboru kierunku studiów może być dla młodej osoby stresujący i pełen niepewności. Rodzice powinni być wsparciem emocjonalnym, słuchać dziecka i okazywać empatię. Ważne jest, aby nastolatek czuł, że jego uczucia i obawy są zrozumiane i może liczyć na pomoc w trudnych chwilach.

- Należy pamiętać o tym, że pomoc przy wyborze dalszej drogi naukowej nie powinna opierać się na wskazywaniu, lecz na umiejętności dialogu ze swoim dzieckiem. Trzeba uważnie wsłuchiwać się w jego potrzeby, pragnienia i być gotowym na to, by „dać do ręki wędkę, a nie złowioną rybę”. Rodzic powinien wspierać dziecko w Jego decyzjach i wstrzymać się z ogromną chęcią podejmowania za Niego decyzji – uważa Justyna Markitoń-Belbart terapeutka oraz kierowniczka Działu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Szczecińskiego.

Presja rodziców może prowadzić do zaaplikowania na studia, które nie są zgodne z prawdziwymi zainteresowaniami i talentami dziecka. To w przyszłości może prowadzić do niezadowolenia i zmiany kierunku kariery.

Praktyczne wsparcie

Proces aplikacji na studia może być skomplikowany i wymagać wielu formalności. Rodzice mogą pomóc dziecku w przygotowaniu dokumentów, czy w rejestracji w systemie rekrutacyjnym. Ważne jest jednak, aby kandydat aktywnie uczestniczył w tym procesie i uczył się samodzielności.

Należy pamiętać, że Biuro Rekrutacyjne Uniwersytetu Szczecińskiego chętnie odpowie na nurtujące pytania związane z procesem rekrutacyjnym. Z pracownikami jednostki można kontaktować się telefonicznie pod numerami telefonu 91 444 12 13 lub 91 444 14 79 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 15.00), a także przez cały czas poprzez wtyczkę Messenger na koncie „Kandydaci US” na Facebooku. Natomiast przedstawiciele biura zajmujący się rekrutacją cudzoziemców udzielają informacji w językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Dodatkowo w dniach 11 i 12 lipca uczelnia organizuje tzw. „pogotowie rekrutacyjne”. Kandydaci będą mogli kontaktować się wtedy całodobowo z przedstawicielami US poprzez (wspomnianego powyżej) Messengera.

Długoterminowe wsparcie

Po wyborze kierunku studiów, wsparcie rodziców nadal jest ważne. Warto monitorować postępy dziecka, pytać o jego doświadczenia i ewentualne trudności. Adaptacja do nowego środowiska może być wyzwaniem, a rodzice mogą pomóc studentowi w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami i zmianami.

Pamiętajmy jednak, że wybór kierunku studiów nie jest decyzją ostateczną. Życie często przynosi niespodzianki i nowe możliwości. Rodzice powinni być otwarci na to, że młody człowiek może zmienić zdanie i zdecydować się na inny kierunek studiów. Ważne jest, aby go wspierać w poszukiwaniu swojej drogi i nie traktować zmiany decyzji jako porażki.

Rodzice w roli mentora

Rodzice jako mentorzy mają kluczową rolę w pomaganiu swojemu dziecku w wyborze kierunku studiów. Poprzez zrozumienie jego zainteresowań i pasji, edukację i eksplorację możliwości, wspieranie w podejmowaniu decyzji oraz zapewnianie wsparcia emocjonalnego i praktycznego, mogą pomóc nastolatkowi w podjęciu świadomej i satysfakcjonującej decyzji. Kluczem jest otwartość, empatia i unikanie wywierania presji, co pozwala studentowi rozwijać się i kształtować swoją przyszłość w zgodzie z własnymi aspiracjami i talentami.

Możesz więcej!

Uniwersytet Szczeciński 22 maja wystartował z rekrutacją na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite magisterskie. Uczelnia przygotowała dla kandydatek i kandydatów 10 000 miejsc na 93 kierunkach. W tym jest 9 nowości. Pełna oferta edukacyjna dostępna jest na stronie www.kandydaci.usz.edu.pl.

Informacje dotyczące wspomnianego już wcześniej bezpłatnego doradztwa edukacyjnego i zawodowego dostępne są na stronie www.kandydaci.usz.edu.pl/doradztwo. Uniwersytet Szczeciński zaprasza wszystkich zainteresowanych do kontaktu.

W tym roku US kontynuuje również zeszłoroczne hasło rekrutacyjne „MOŻESZ WIĘCEJ!”. Władze Uniwersytetu przekonane są, że na Uczelni studenci mogą łączyć rozwój naukowy, osobisty i realizować swoje pasje.

Pierwszy nabór na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie zakończy się 12 lipca.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!