Środa Popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post

2023-02-22 8:59
Karol Szumny
2023-02-22 8:59

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu.

Wielki Post to czterdziestodniowy okres pokuty i przygotowania do Zmartwychwstania Pańskiego. W Środę Popielcową wszystkich dorosłych wiernych obowiązuje post ścisły, podobnie jak w Wielki Piątek. W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość ilościowa i jakościowa tzn. zakaz spożywania potraw mięsnych oraz nakaz spożywania dwóch posiłków lekkich i jednego do syta.

W liturgii obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Podczas mszy świętej nie odmawia się uroczystego hymnu Chwała na wysokości Bogu oraz radosnej aklamacji Alleluja. Ogałaca się kościoły i ołtarze z kwiatów, aby wprowadzić nastrój smutku i pokuty. Ogranicza światło, aby dopomóc do skupienia się i zadumy. Śpiewy tego okresu mają nawoływać do pokuty i nawrócenia, a w ostatnich tygodniach tego okresu wykonuje się pieśni przywodzące na pamięć mękę Zbawiciela.

W Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernym, wypowiadając słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, co ma przypominać człowiekowi o tym, że jego życie na ziemi jest ulotne i że powinien kierować swoje myśli i działania ku zbawieniu. Popiół, którym posypuje się głowy wiernych, pochodzi z gałązek palmowych, które zostały poświęcone w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

W okresie Wielkiego Postu w piątki odbywać się będą nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz w niedziele – Gorzkich Żali.

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Lupa

odpowiedz
22.02.2023 17:19

A w kolejce w pierogarni chyba sami ateiści - pierogi z mięsem kupowali - ja też. Zeżrą, a później polecą do czarnego po popiół - ja nie.

Hej

odpowiedz
22.02.2023 17:29

Dla czarnych pasożytów katolickiej sekty bardzo ważna jest frekwencja. Tzw. ofiara większa. Naród coraz mądrzejszy frekwencja coraz mniejsza.

#KATOLICKAPEOFILIA

odpowiedz
23.02.2023 20:58

ja to tu zostawię dla katoli

Gloria victis

odpowiedz
22.02.2023 11:56

Klecha nie żałuje sobie niczego, a zwykły człowiek cały rok ma post i jałmużnę bo jak wyżyć z cienkiej pensji. Tylko post zostaje. Logiczne.

Benek

odpowiedz
22.02.2023 11:57

Nieraz nie mam co do gara włożyć, więc to bez sensu.