Strażacy ochotnicy z państwowym świadczeniem

2021-12-28 14:09
Adam Litwinowicz
2021-12-28 14:09

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą strażaków OSP. Ratownicy osiągający wiek emerytalny będą otrzymywać dodatek od państwa.

Ustawa przyjęta została przez Sejm 2 grudnia, teraz podpisał ją Prezydent Polski. Najważniejszą zmianą, którą wprowadza ustawa o OSP jest świadczenie ratownicze na emeryturze w wysokości 200 zł miesięcznie dla strażaków OSP. Aby je otrzymać, należy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz przez 20 lat (w przypadku kobiet) brać czynny udział w działaniach ratowniczych. Świadczenie będzie wypłacane z budżetu państwa co miesiąc, po osiągnięciu przez mężczyznę 65. a przez kobietę 60. roku życia. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa, nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. Pozostałe rozwiązania, które wprowadza ustawa o OSP to m.in. wzmocnienie ochrony prawnej druhów-ochotników oraz wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która pozwoli na korzystanie ze zniżek.


Założenia Ustawy o OSP

Świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych.
Legitymacja strażaka ochotnika, Wzmocniona zostanie ochrona prawna druhów, Szczególnie zasłużeni i wyróżniający się druhowie OSP będą mogli zostać honorowani odznaczeniem – Krzyżem św. Floriana, nadawanym przez Prezydenta RP.
Strażacy OSP, w tym członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej, którzy wzorowo wykonują swoje obowiązki, będą mogli także otrzymać specjalne wyróżnienie nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w postaci Odznaki Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”.
Uregulowane zostały kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin. Dotyczy to sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych.

źródło - osp.pl/gov.pl

Komentarze (4)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Blokers

odpowiedz
29.12.2021 05:34

Wow 200 zł. Nie no duduś pierdolnął gest jak nic. Śmiech na sali bo wielu strażaków po osiągnięciu wieku emerytalnego bedzie mogło sobie dupę podetrzeć tym banknotem. Je... ć PiS.

Druh ze straży z zapadłej wioseczki

odpowiedz
28.12.2021 16:20

Dziękuję Panie Prezydencie, dziękuję Panie prezesie Jarku, dzięki wam świat jest lepszy!!!

jarek

28.12.2021 16:20

jakos musza sobie kupic nowe glosy, szkoda ze za cudze pieniadze

Do druha

28.12.2021 16:20

Póki dajooooo.