Sukces J. Dżuman w konkursie dziennikarskim „Bliżej niż myślisz”!

2021-05-01 17:19
Redakcja
2021-05-01 17:19

Julia Dżuman, uczennica IIf w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego, zajęła 3. miejsce w XIII edycji konkursu dziennikarskiego „Bliżej, niż myślisz”. Organizatorem konkursu jest Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum.

Uczennica za konkursowy felieton zdobyła 31,5 pkt. (zabrakło tylko 0,5 pkt. do miejsca 2.!). W swoim konkursowym felietonie „W świecie ficków. Co fanfiction wnosi (nie tylko) do świata fandomów?” Julia analizuje (z perspektywy weterana tego tematu!) najczęstsze wątki występujące w polskim fanfiction. Pokazuje, jak wielki wpływ na fandom (a nawet świat) może mieć jeden fanfick – nawet taki, który pozostawia wiele do życzenia w kwestii jakości – oraz jak toksyczni mogą być autorzy i czytelnicy. Ostatecznie, po wskazaniu, jak dziwne i czasem niemoralne może być fanfiction, Julia decyduje się wycofać (dla dobra swoich szarych komórek!) i kupić sobie książkę w lokalnej Biedronce.

– Nie spodziewałam się, że zajmę tak wysokie miejsceprzyznała Julia DżumanFanfiction interesuje się już 6 lat, ale już w dzieciństwie lubiłam wyobrażać sobie siebie w bajkach, które oglądałamdodaje Julia.

Julia w rozmowie wyznała, że pisze i publikuje w Internecie swoje własne fanfiction i oryginalne teksty, w większości opowiadania lub – jak określa to uczennica – „felietonopodobne narzekanie”: – W kręgu moich zainteresowań pozostaje epika, kiedyś zrobiłam dwa scenariusze do przedstawień kółka teatralnego w gimnazjum, ale od wierszy trzymam się jak najdalej. Staram się rozszerzyć swoje horyzonty, ale zwykle i tak kończy się na tym, że wracam do fanfictionprzyznaje Julia.

Na oficjalnej stronie Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum dr Barbara Popiel, prorektor i przewodnicząca jury, w komentarzu do nadesłanych prac (a było ich razem 40!) napisała o swoich odczuciach w odbiorze. Satysfakcja przeszła w zaskoczenie, a zaskoczenie w współczucie: „Współczucie, to nadeszło na końcu. Współczucie – nie jako potocznie rozumiany odpowiednik litości, lecz jako wspólne odczuwanie, solidarność w uczuciu; w uczuciu, które powtarzało się w tak wielu tekstach (nie, nie tylko tych o pandemii, również tych o tradycyjnych i nowoczesnych nośnikach tekstów oraz o fanfikach); w uczuciu, które stanowi potwierdzenie tytułu konkursu. Co jest blisko nas, bliżej, niż myślimy? Inni ludzie – ludzie, których tak potrzebujemy. Potrzebujemy ich obecności, uwagi, ciepła – zwłaszcza teraz, oddzielani od siebie obostrzeniami pandemii”.

Gratulujemy Julii lekkiego pióra, tak inspirującej pasji oraz życzymy kolejnych sukcesów!

mr

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!