Szpital w Gryficach ma nowe urządzenia do przeszczepów skóry

2023-12-04 8:06
Karol Szumny
2023-12-04 8:06

Szpital w Gryficach zakupił nowoczesny sprzęt do przeszczepów poparzonej skóry. To dermatomy pneumatyczne. Aparatura pojawiła się w placówce dzięki dotacji w wysokości 100 tys. zł, jaką przyznał Urząd Marszałkowski. Urządzenia wraz oprzyrządowaniem, z których do tej pory korzystała lecznica pojadą do Szpitala św. Marcina w Mukaczewie w Obwodzie Zakarpackim. W piątek, 1 grudnia 2023 roku marszałek województwa Olgierd Geblewicz przekazał dary Konsulowi Honorowemu Ukrainy w Szczecinie Henrykowi Kołodziejowi.

fot. wzp.pl

Gryficki szpital zakupił dwa nowe urządzenia. Dermatomy trafiły do Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Z wnioskiem o pomoc w nabyciu sprzętu zwróciła się placówka. Na jej prośbę pozytywnie odpowiedział Urząd Marszałkowski.

– Szpital w Gryficach to jedyny w regionie i jeden z najlepszych w Polsce ośrodków leczenie pacjentów z ciężkimi poparzeniami. To tu po pomoc zgłaszają się chorzy nie tylko z województwa, ale i z całego kraju. Dobrej klasy sprzęt jest podstawą skutecznego leczenia – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Dermatom to narzędzie nieodzowne przy wykonywaniu przeszczepów pozwalające na precyzyjne docieranie do cienkich płatów skóry. To rodzaj noża chirurgicznego do równomiernego pobierania cienkiej warstwy zdrowej skóry i przeszczepienia jej w miejsce, gdzie wystąpiło zniszczenie lub utrata tkanki. Ostrza wykorzystywane są w zabiegach leczniczych związanych z wykonaniem przeszczepu skóry m.in. z oparzeniami oraz infekcjami.

Sprzęt tej klasy jest w szpitalu w Gryficach niezbędny, bowiem w 2022 roku hospitalizowano w sumie 650 pacjentów, z czego aż 90% z nich leczono przy wykorzystaniu dermatomów. Koszt zakupu nowych urządzeń wyniósł ponad 110 tys. zł. Prawie w całości sfinansował go Urząd Marszałkowski.

Użytkowe dotąd urządzenia do przeszczepów skóry wraz w wyposażeniem – zgodnie z prośbą Konsula Honorowego Ukrainy w Szczecinie Henryka Kołodzieja – przekazane zostaną do Ukrainy, a dokładnie do Szpitala św. Marcina w Mukaczewie, w Obwodzie Zakarpackim. Sprzęt posłuży do ratowania osób poparzonych lub z uszkodzeniami ciała powstałych w wyniku prowadzonych działań wojennych.

– Ogromnie się cieszę z tych darów, bo naprawdę jest z czego. Dziękuje bardzo za pomoc. Tylko taki naród jak Polacy może czynić tak wielkie rzeczy – powiedział Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej.

Przekazanie dermatomów to kolejna nieodpłatna pomoc rzeczowa, którą Urząd Marszałkowski udzielił w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Do tej pory wartość samego tylko sprzętu medycznego przekazanego przez samorząd województwa to ponad 1,2 mln zł.


źródło: wzp.pl

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Gfd

odpowiedz
04.12.2023 09:57

Z jakiej racji majątek w publicznej placówce,zatem ,,państwowy" jest lekką ręką oddawany do obcego kraju????Czy nie przydałby się w innym ośrodku krajowym.To zwykła grabież z wykorzystaniem oficjeli samorządowych.

staruszek świat

04.12.2023 09:57

Jest to sprzęt wykorzystywany w specjalistycznych jednostkach . Te jednostki już dawno zamieniły taki sprzęt , na bardziej nowoczesny . Co zatem należało zrobić , trzymać sprzęt w magazynie , a po jakimś czas Utylizować , czy oddać innym będącym w potrzebie . Prawda , że można to było zrobić w ciszy i bez rozgłosu , ale taką to już mamy władzę , i to w każdej opcji politycznej.

I znów

odpowiedz
04.12.2023 23:28

Się lansują za nasze piueniądze.

Jan Mentlak

odpowiedz
04.12.2023 08:34

Bardzo dobry gest naszego szpitala super sprawa popieram oraz pozdrawiam serdecznie wszystkich pracowników szpitala w Gryficach

fdf

odpowiedz
05.12.2023 06:48

lansik dosłownie na wszystkim

Fakt

odpowiedz
04.12.2023 11:47

I znowu gemblewicz ten pirat drogowy

Do staruszek świat

odpowiedz
05.12.2023 17:34

To nie można było tego oddać za symboliczne 10% wartości???Jeszcze się okaże,że strona polska pokrywa koszt i pokrywa roczny serwis....dramat!